Wenecja Euganejska (po włosku Veneto) to region administracyjny w północno-wschodnich Włoszech. Ma powierzchnię 18 377 km kwadratowych. Położony jest między Alpami, Dolomitami, a Morzem Adriatyckim, ze stolicą w Wenecji. Inne interesujące miasta to Werona, Padwa, Vicenza, Bibione oraz Mestre. Przez region przepływają rzeki Pad i Adyga.

Graniczy z Austrią, Friuli Wenecją Julijska, Emilią Romanią, Lombardią oraz Trydentem Górną Adygą. Północna część regionu składa się z Alp oraz Dolomitów, wśród szczytów, których znajduje się wiele pięknym dolin. Na terenie regionu znajduje się również Nizina Padu podzielona na dwie części: wysoką i niską nizinę. Ta niższa dzięki bogactwu w wodę stała się ważnym miejscem dla tutejszych upraw.

Dla gospodarki regionu ważna jest uprawa tytoniu, konopi, ryżu, buraków cukrowych oraz owoców. Także produkcja win jest jedną z najsławniejszych w kraju, pod tym względem Wenecja Euganejska znajduje się na trzecim miejscu w kraju. Warto zakupić tutaj takie wina jak Bardolino czy Soave.

Region ma do zaoferowania turystom wiele interesujących miejsc pod względem kultury, historii oraz rekreacji. Tutaj znajduje się wiele nadmorskich kurortów turystycznych, górskich miasteczek oraz przepiękne widoki nad Jeziorem Garda.

Zwiedzając Wenecję Euganejską warto zwiedzić sławną na całym świecie Wenecję z przepięknym placem św. Marka oraz Ponte Rialto, Weronę ze sławnym domem Julii oraz piękne miasteczka nad brzegiem Jeziora Garda. Region jest również wspaniałym miejscem na wakacyjny wypad nad Morze Adriatyckie. W zimie warto zajrzeć do Cortina d’Ampezzo.

Zobacz także:
Wino Prosecco z okolic Wenecji