Oferta noclegowa słonecznej Italii jest dość urozmaicona, szczególnie w centralnej części kraju (Toskania, Emilia Romania) oraz na północy (Wenecja Euganejska czy Friuli – Wenecja Julijska). Spotkać tu można znane na całym świecie sieci hoteli, takie jak Best Western czy Hilton, jak również te typowo włoskie. Moim zdaniem warto jednak skorzystać z tańszych, rodzinnych hotelików, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych czy campingów.

Hotele we Włoszech, tak jak w Polsce, pogrupowane są w pięć kategorii gwiazdkowych, które zależą od komfortu i wyposażenia. Niektóre z nich proponują nocleg ze śniadaniem lub też pełnym wyżywieniem za dodatkową opłatą. Należy pamiętać, że w większości włoskich hoteli spotkamy się z włoskim śniadaniem, czyli „na słodko”: rogale, dżemy, ciasta, a do tego kawa lub sok. Jeżeli komuś nie odpowiada takie śniadanie powinien się zastanowić czy warto do niego dopłacać. Trzeba również pamiętać, że w większych, turystycznych miastach, pobierana jest opłata turystyczna za nocleg (u nas nazywana klimatyczną) i zależna jest ona od standardu hotelu (im więcej gwiazdek tym większa opłata).

Hostele, czyli miejsce, w którym wynajmujemy nie pokój, a łóżko w wieloosobowym pokoju. Ceny za miejsce w dormitorium nie przekraczają ceny 20 euro, a często są tańsze. Hotele umiejscowione są w centrach turystycznych miast i są dobrą alternatywą dla osób z ograniczonymi finansami.

Pensjonaty oraz b&b (bed & breakfast – łóżko i śniadanie) to dobry pomysł dla turystów o mniejszym budżecie. Pokoje są zadbane i wygodne, choć często umeblowane w staroświeckim stylu. Ich dużą zaletą jest jednak sporo niższa cena. Panuje tutaj zdecydowanie bardziej rodzinna atmosfera.

Agroturystyka, to bardzo popularny pomysł na wakacje we Włoszech. Stare gospodarstwa rolne przekształcone w obiekty noclegowe, w różnych standardach, z przepiękną lokalizacją na łonie natury. Często właściciele proponują również swojskie posiłki, które bazują na lokalnych produktach. Najwięcej tego typu gospodarstw można znaleźć w Toskanii oraz Umbrii.

Campingi (kempingi) oraz pola namiotowe można znaleźć na terenie całego kraju. Mają one różny standard: od mało zadbanych po te z ładnymi domkami, basenami i dyskotekami. Jedno jest pewne, są w dobrej cenie. Co roku pojawia się aktualizowany przewodnik „Campeggio e Villaggi Turistici”, w którym można znaleźć informacje o wszystkich tego rodzaju punktach we Włoszech.

Joanna Bienek