Watykan FlagaPaństwo Watykańskie to najmniejszy kraj świata, leżący w Europie i będący enklawą w Rzymie. Jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, w tym osoby najwyżej sytuowanej w hierarchii – papieża.

Watykan nazywany jest też Stolicą Apostolską (łac. Sedes Apostolica, Sancta Sedes). Od trzech stron otoczony jest murami. Wewnątrz kraju ulokowane są: placem św. Piotra, Bazylika Świętego Piotra, pałacem z apartamentami papieskimi, galerie, muzea i budynki administracyjne. Ważniejszymi obiektami są też: Papieska Akademia Nauk, Obserwatorium Watykańskie, a także malownicze Ogrody Watykańskie. Do Watykanu należą też posiadłości na terenie Rzymu i reszty Włoch, w tym: 5 uniwersytetów, kościoły, Bazylika Laterańska, Biblioteka Laterańska oraz telewizja, radio i wydawnictwo prasowe (gazeta L’Osservatore Romano). Na wakacje papież wyjeżdża do podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Gospodarka opiera się na dochodach z pielgrzymek i wizyt w muzeach (co roku od 4 do 7 milionów turystów),rękodzieła oraz emisji znaczków pocztowych i własnych monet, które są wysoko wyceniane na rynku numizmatycznym.

Na terenie Watykanu znajduje się stacja kolejowa, która jednak nie jest używana.

Miasto Państwo Watykan
Rysunek przedstawiający Watykan i Zamek Świętego Anioła około roku 1835.