Udine to miasto w północnych Włoszech w regionie Friuli-Wenecja Julijska, na północno-wschodnim skraju Niziny Weneckiej. Udine to pełne życia miejsce ze wspaniałą architekturą, uroczymi tawernami, pełnymi sztuki muzeami, kościołami oraz kamienicami, bogate w różnego rodzaju imprezy dedykowane filmom, literaturze oraz tutejszej kuchni.

Udine Przewodnik

Miejscowość Udine w północnych Włoszech

Miasto to niestety nie należy do najpopularniejszych we Włoszech, a mimo to posiada piękne zabytki, które warto zobaczyć i co ciekawe plasuje się na 5 miejscu rankingu jakości życia w tym kraju.

Przyjeżdżając do miasta trzeba zobaczyć Porta Aquileia, czyli bramę wjazdową do miasta oraz znajdujący się w pobliżu kościół Chiesa della Beata Vergine del Carmine z XVI wieku. Będąc w mieście warto wybrać się na Piazza Libertà (Plac Wolności), który jest najważniejszym zabytkiem miasta, sięgającym czasów weneckich. Przy placu znajdują się: Loggia del Lionello, wspaniały przykład gotyckiej architektury, Loggia di S. Giovanni oraz Wieża Zegarowa pochodzącą z XVI wieku.

Sercem miasta jest jednak tutejszy zamek wybudowany pod koniec XVI wieku, obecnie siedziba muzeum oraz galerii sztuki.

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca odbywa się w mieście „targ staroci”, który również może stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla odwiedzających.

Mapa Udine