Basilicata to region położony na południu włoskiego buta, który z całych sił stara się zaprzeczyć powiedzeniu o biednym południu. Jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu, można z całą pewnością uznać Basilicatę za region górzysty.

Stolica regionu: Potenza
Prowincje: Potenza, Matera
Główne miasta: Venosa
Święta: podczas świąt Bożego Narodzenia można zobaczyć żywą szopkę w San Gerardo
Do zobaczenia: Muzeum Narodowe, historyczne dzielnice Matery

Szczyty, które dochodzą do 2300 metrów wysokości zapewniają zróżnicowany krajobraz regionu: w stronę Potenzy, stolicy regionu, góry są wyższe, strzeliste, zbliżając się do Kalabrii można zaobserwować natomiast niższe szczyty porośnięte zielonymi drzewami. Wśród najwyższych gór w regionie można wymienić Raparo, Santa Croce czy Volturino. W północnej części Basilicaty znajduje się również szczyt Vulture, stary wulkan, dziś wygasły, który w przeszłości był bardzo aktywny. Zbliżając się ku wybrzeżu pejzaż, z górzystego, zmienia się w nizinny. To tutaj znajduje się największa nizina regionu Metaponto, położona niedaleko wybrzeża przy morzu Jońskim, zapewniając długie, 30 kilometrowe, piaszczyste plaże.

Sieć dróg w regionie rozwinęła się bardzo przez ostatnie dziesięciolecia, niestety sporo miejsc jest nadal trudno dostępna dla przyjezdnych. Warto jednak spróbować dojechać do mniejszych miejscowości, by zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie mieszkańców Basilicaty.

Jeżeli chodzi o gospodarkę w regionie, można powiedzieć, że jest to najlepiej rozwinięty pod tym względem region południowych Włoch. Największa część mieszkańców zajmuje się rolnictwem uprawiając buraki cukrowe, zboże, oliwki, pomidory czy figi. Na terenie Basilicaty rozwinął się przemysł chemiczny, spożywczy oraz odzieżowy. Nie ulega również wątpliwości, że w ostatnim czasie obserwuje się tutaj rozwój turystyki, szczególnie nad morzem.