Stolica regionu Abruzja leżąca w środkowych Włoszech, dwie godziny samochodem na północny wschód od Rzymu. Miasto założone zostało nad rzeką Aterno, u podnóża Apeninu Abruzyjskiego, w 1240 roku przez cesarza Fryderyka II.

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „aquila” oznaczającego orła. A orzeł wziął się stąd, że miasto zbudowano na planie łudząco przypominającym zarys orła cesarskiego.

Największy rozkwit miasto notowało w latach 1266 – 1529. Od roku 1257 stało się biskupstwem, a od 1881 roku mieści się tu arcybiskupstwo.

W L’Aquili rozwinął się przemysł włókienniczy (już w średniowieczu miasto uchodziło za lokalne centrum farbiarstwa tkanin i handlu szafranem), maszynowy i elektrotechniczny.

Najważniejszymi zabytkami okolicy są kościoły z XIII-XIV w., w tym katedra Duomo z XIII wieku, którą zniszczyło trzęsienie ziemi w 1703 roku. Obecna fasada pochodzi z XIX wieku. Kościół San Bernardino ze Sieny datowany na rok 1472 otrzymał renesansową fasadę z rąk Nicolò Filotesio (zwanym Cola dell’Amatrice) i mieści olbrzymi grobowiec świętego udekorowany rzeźbami dłuta Silvestro Ariscola z 1480 roku. Kościół Santa Maria di Collemaggio, zbudowany w latach 1270-1280 tuż pod miastem, oczarowuje skromnością i prostotą romańskiej fasady z czerwonego i białego marmuru, ozdobiony trzema portalami i rozetami nad każdym z nich. Oczarowują również para bocznych drzwi. Wnętrze kryje mauzoleum Papieża Celestyna V wzniesiony w 1517 roku. Podobną fasadę mają inne kościoły, na przykład S. Giusta i S. Silvestro.

Interesujący jest także zamek Forte Spagnolo wzniesiony w roku 1534 przez hiszpańskiego wicekróla Don Pedro z Toledo (obecnie Narodowe Muzeum Abruzji). Koniecznie rzuć okiem na pałace z XV-XVIII w. Punktem orientacyjnym w mieście jest Fontanna Luminosa („Świetlista”) z rzeźbami dwóch kobiet niosących duże słoje (lata 30-te XX wieku). A ciekawostką lokalnego cmentarza jest grób Karla Heinrich Ulrichsa, XIX-wiecznego niemieckiego pioniera ruchu praw dla gejów, który żył i umarł w L’Aquila. Obecnie co roku geje z całego świata spotykają się tam by oddać cześć jego pamięci.

Okolice miasta są prawdziwą gratką dla miłośników archeologii. Mieściło się tu rzymskie miasto Amiternum. Znajdziemy tu starożytne monastery i liczne zamki, z których najbardziej sławny jest Rocca Calascio (w latach 80-tych zagrał w filmie Ladyhawke), który jest najwyższym zamkiem we Włoszech oraz jednym z najwyższych w Europie. Blisko stąd również do Gran Sasso d’Italia („Wielki Kamień Włoch”), najwyższego szczytu Apeninów, gdzie można poszusować na śniegu w jednej z narciarskich stacji.

Gminę zamieszkuje 70,9 tys. osób (wg Istituto Nazionale di Statistica, rok 2004).

Miasto partnerskie polskiej Zielonej Góry oraz niemieckiego Rottweil, kanadyjskiego York, hiszpańskiego Cuenca, australijskiego Hobart, włoskiej Bernaldy, rumuńskiej Bistriţy i libańskiego Baalbeck.

Czeka na odkrycie przez zagranicznych turystów. Może Ty tam pojedziesz?

Logo miasta L'Aquila
Logo promujące miasto L’Aquila

Bazylika świętego Bernarda
Bazylika Świętego Bernarda ze Sieny w L’Aquila
Źródło Wikipedia, GNU Free Documentation License

Góra Gran Sasso w okolicy L'Aquili
Góra Gran Sasso w okolicy miasta L’Aquila