Tivoli to miejscowość położona w centralnych Włoszech, w regionie Lacjum. To położone na wzgórzu miasto, zanurzone w zielonym lesie, już od starożytności stanowi bardzo popularny cel jednodniowych wycieczek ze stolicy Włoch, Rzymu.

Największymi atrakcjami Tivoli są Villa d’Este oraz Villa Adriana.

Tivoli Włochy

Panorama Tivoli z Villa d'Este

Pierwsza – Villa d’Este – powstała jako klasztor Benedyktynów, później w roku 1550 została przekształcona w letnią rezydencję. Warto wybrać się na spacer po ogrodach willi, gdzie największą atrakcją jest Viale delle Cento Fontane (Aleja Stu Fontann), wśród których najsławniejszą jest ta projektu Berniniego – Fontana del Bicchierone.

Villa Adriana, prawdopodobnie największa tego typu willa starożytnego Rzymu, wybudowana została w 135 roku, za panowania Hadriana. Posiadłość była ogromnym muzeum na otwartym powietrzu, gdzie można było zobaczyć najwspanialsze dzieła architektury rzymskiego mocarstwa.

Warto zwiedzić również dom gotycki (Casa Gotica), jedno z najbardziej czarujących miejsc Tivoli, który ozdobiony został zewnętrzną klatką schodową z pięknymi arkadami.

Mapa Tivoli