Ravello to miejscowość położona w południowych Włoszech, w regionie Kampania nad Morzem Tyrreńskim. Miasteczko wraz z charakterystycznymi elementami krajobrazu, pięknymi ogrodami oraz górami, z arabsko-normandzkimi zabytkami, jest jednym z najwspanialszych miejsc wybrzeża Amalfi.

Ravello Włochy

Panorama Ravello we Włoszech

Przy średniowiecznym głównym placu miasta, którego wygląd przypomina architekturę arabską, znajdują się dwie piękne wille.

Warto odwiedzić Villa Rufolo, która zachwyca bogatą, pseudoorientalną ornamentyką oraz tarasem z widokiem na morze. Tutaj w XIV wieku, Giovanni Boccaccio, znany włoski pisarz, napisał Decameron.

Warto zwiedzić również średniowieczny kościoł Santa Maria a Gradillo o ścianach w stylu mauretańskim. Kawałek dalej można zobaczyć ruiny zamku pochodzącego z XIII wieku, który położony jest kilka kroków od centrum starego miasta, Piazza del Vescovado, przy którym znajduje się katedra Duomo di San Pantaleone. Choć była ona poddawana wielu renowacją, do dzisiaj można podziwiać jej oryginalne elementy: okna, marmurowe drzwi oraz trzypiętrową dzwonnicę.

Mapa Ravello