Vicenza to miasto w północno-wschodniej części Włoch, położone w regionie Wenecja Euganejska, u podnóży Alp Weneckich. Dzieje miasta sięgają starożytności, pierwsza osada na tym terenie powstała już między 11 i 7 wiekiem p.n.e.

Turyści odwiedzający ten region Włoch najczęściej spieszą się by zwiedzić stolicę regionu, Wenecję, w ten sposób omijając wiele wartych zobaczenia miejscowości. Vicenza jest miastem zielonych placów i pięknych zabytków, pełnym gotyckich kościołów oraz renesansowych pałaców. Duża część tutejszych zabytków zaprojektowana została przez sławnego, pochodzącego stąd architekta Palladia, któremu to miasto zawdzięcza swoją świetność. Jego najsławniejszą budowlą jest Basilica Palladina, która wbrew swojej nazwie nie jest budynkiem religijnym. Znajduje się ona w pobliżu Piazza dei Signori, który w średniowieczu był centrum wszystkich wydarzeń publicznych.

Vicenza Włochy

Jednym z symboli miasta jest również wysoka na 85 metrów Torre di Piazza pochodząca z XI wieku. Wieża charakteryzuje się smukłością, u podstawy ma bowiem tylko 7 metrów szerokości. Warto zobaczyć również Teatro Olimpico, najstarszy, kryty dachem teatr w Europie. Budując go Palladia wzorował się na greckich i rzymskich teatrach na powietrzu. Koniecznie należy wybrać się również do tutejszej galerii sztuki.

Mapa Vicenza