Fontanna di Trevi jest chyba najbardziej znaną fontanną świata. Barokowa fontanna w Rzymie ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa.

Fontana di Trevi

Rzymska fontanna di Trevi

Neptun jest w rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (połącznie konia i ryby). Jeden z nich jest spokojny, a drugi wzburzony, co ma symbolizować dwa stany morza – ciszę i sztorm. Cztery pory roku są symbolizowane przez postacie przy balustradzie (zaprojektowane przez Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego). W niszach znajdujemy alegorie Zdrowia (prawa) i Obfitości (lewa).

Według legendy imię Trevia należy do dziewicy (łac. virgo), która odkryła wodę u źródeł akweduktu. Stąd fontanna nazywa się di Trevi, a woda do niej płynąca – Acqua Virgo.

Zwyczajem jest, że turysta musi wrzucić do fontanny drobniaki, koniecznie za siebie, przez ramię – dzięki temu los ma go ponownie pokierować do Rzymu. Ponoć zależy też ile monet się wrzuci – jedna zapewnia rewizytację Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. Ponieważ drobnych ląduje w fontannie tak dużo, pieniądze są wyławiane przez służby miejskie i przeznaczone na konserwację zabytków oraz utrzymanie najbiedniejszych rzymian.

Warto wiedzieć o Fontannie di Trevi

  • Film La Dolce Vita, czyli po polsku Słodkie życie, z 1960 roku (reż. Federico Fellini) spopularyzował fontannę. Na ekranach widzowie ujrzeli kąpiel Sylvii (rola aktorki Anity Ekberg) w di Trevi, scena trafiła do zbioru najsłynniejszych scen kinowych wszech czasów.
  • Obecnie kąpiel w fontannie jest zakazana i grozi Ci surowa kara, jeśli złamiesz zakaz.
  • Fontanna zbudowana była z inicjatywy papieża Klemensa XII (od 1735 do 1776 według projektu Niccolo Salvi) w miejscu poprzedniej, zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego w 1435 r. Zasila ją woda z akweduktu Agrypy z 19 p.n.e. (dostarcza on też wodę do fontanny Barcaccia przy Schodach Hiszpańskich).
Rzym Di Trevi

Fontanna di Trevi w Rzymie

Jak wspominasz fontannę? Napisz!