Trydent – Górna Adyga to region, w którym pielęgnuje się kuchnię Europy Środkowo-Wschodniej oraz regionów alpejskich. Króluje tutaj kapusta i ziemniaki. Ciekawą oryginalną potrawą są gnocchi (kluski ziemniaczane z serem ricotta).

Gnocchi kluski ziemniaczane z serem ricotta

Gnocchi

Tutejsza polenta z ziemniakami to typowa potrawa okolic Trydentu. Z dań ciekawe są również zupy mączne, canederli – knedle z boczkiem lub z pieczywa, a także kluski ze szpinakiem.

Słynny jest bekon z Górnej Adygi, którego nie może zabraknąć w czasie poobiednich przekąsek.

Region jest obszarem rolniczym. Oprócz hodowli krów mlecznych, mleczarstwa oraz uprawy winorośli i zbóż, szczególne znaczenie ma sadownictwo. Tereny wokół Val di Non słyną z uprawy jabłek.

Uprawa winogron w stylu niemieckim przyczyniła się do produkowania tutaj odmian takich jak Riesling, Silvaner, Muller-Thurgau, Trollinger. Jednak najbardziej rozpowszechniony szczep winogron w Górnej Adydze to czerwony Vernatsch i słodkie wino Kalterer See.

Wino Riesling

Wino Riesling

Wino Muller Thurgau

Wino Muller Thurgau

Popularnym szczepem jest również Pinot Bianco, Pinot Grigio oraz Chardonay.

Wino Pinot bianco

Wino Pinot bianco

Wino Pinot grigio

Wino Pinot grigio

Wino Chardonnay

Wino Chardonnay

Górna Adyga jest nazywana piwną krainą Włoch. Czysta woda z Alp sprawiła, że od bardzo dawna produkuje się tutaj piwo. Wiele małych browarów już upadło, zachował się jednak założony w 1857 roku browar Forst. Browar znajduje się w Toll, koło Algund (Merano). Rocznie produkuje się tam około siedemset tysięcy hektolitrów piwa – pilzner, ciemne i mocne.

Znanym nawet w Polsce włoskim piwem jest Peroni Nastro Azzurro.

Peroni Nastro Azzurro

Włoskie piwo Peroni Nastro Azzurro