Lombardia to region, w którym na dalszy plan odsuwa się makaron na korzyść dla ryżu. Ryż dodawany jest do zup i robi się z niego risotto. Risotto ossobuco jest przykładem typowo lombardzkiej kuchni.

W Lombardi popularny jest zwyczaj kończenia posiłku kawałkiem sera – robiola lub grana padano. Ser grana padano porównywany jest do sera parmigiano regiano. Różnią się jednak sposobem wytwarzania i miejscem pochodzenia. Ser grana padano pochodzi z Lombardi, a także z Wenecji Euganejskiej, Trydentu oraz Piemontu.

Ser Grana Padano

Ser Grana Padano

W Lombardi produkuje się również ser Provolone Valpadano (twardy), Gorgonzola (niebieskawo zabarwiony pleśniowy), Taleggio (miękki z charakterystyczną brązową skórką) oraz Stracchino.

Ser Gorgonzola

Ser Gorgonzola

Ser Taleggio

Ser Taleggio

W okolicy Pawii znajdują się miejscowości, w których pochodzą tradycje masarskie. Produkuje się tam różne gatunki salami m.in. Salame di Varzi, Salame di Milano, Cacciatorino oraz Salametto.

Salami - Salame di Milano

Salami - Salame di Milano

Specjalnością z Valtelliny jest bresola z mięsa wołowego.

Bresola

Bresola

Z miejscowości Mantui pochodzi ravioli z nadzieniem dyniowym.

Ravioli

Ravioli

Lombardia podobnie jak region Wenecji Euganejskiej jest jednym z głównych producentów zielonych szparag.

Szparagi zielone

Szparagi zielone

Region kojarzony jest z Mediolanem (ośrodkiem przemysłowym i handlowym) i dlatego nie wiąże się go z uprawami winorośli. Jednak i tutaj winogrona są uprawiane na szeroką skalę. Zbocza Oltrepo Pavese w prowincji Pawia są największym terenem uprawowym tego regionu. Rosną tam czerwone szczepy, takie jak Barera i Croatina.

Wina bazowe do produkcji win musujących z Lombardi to: Chardonnay, Weiburgunder oraz Pinot nero.

Kuchnia lombardzka uznawana jest za „szybką kuchnię”, jednak jak widać są od niej odstępstwa. Również w tym regionie Włoch (od święta) stoły uginają się pod ciężarem potraw mięsnych: faszerowanego kurczaka, nadziewanego indyka i dziczyzny, którym towarzyszy szczególnie w Bergamo i Brescii złota polenta.

Słynnym ciastem pochodzącym z Pawii jest babka panettone. Do ciasta drożdżowego na panettone dodaje się cykatę, rodzynki i kandyzowane owoce. Mówi się, że nie do pomyślenia są Święta Bożego Narodzenia bez świeżego ciasta panettone.

Babka Panettone

Babka Panettone

W miejscowości Cremona powstają dwie kulinarne specjalności: torrone (słodki, kleisty przysmak z miodu i migdałów) oraz mostarda (kandyzowane w ostrej musztardzie owoce).

W całych Włochach popularne są herbatniki – biscotti. Każdy region ma swoje własne rodzaje. Bardziej znane to: Amaretti, Amarettini, Pannocchie, Cinfalotti, Pan di Stelle, Gran Cereale, Mattutini oraz Primi Raggi.