Kuchnia regonu Basilicata podobna jest do kuchni Abruzji. Dominuje tu przede wszystkim pikantna papryka peperoncino. Z racji tego, że jest to region bardzo słoneczny, papryczkę poddaje się suszeniu. Nie traci ona przy tym nic ze swojego aromatu i ostrości.

Peperoncino

Papryczka peperoncino

Kulinarnym symbolem Basilicaty jest również wieprzowina. Podobno w większości tutejszych domostw hodowana jest przynajmniej jedna świnia, z której wyrabia się wyśmienite kiełbasy, takie jak: lucanica, pezzenta, czy cotechinata. Prosiaki chętnie piecze się na rożnach.

Również w Basilicacie wyrabiany jest makaron metodami domowymi. Głównym składnikiem ciasta makaronowego jest mąka z tutejszej twardej pszenicy.

W całych Włoszech produkuje się ponad 10 tysięcy ton miodu rocznie. Regionami, które dostarczają go najwięcej, są obszary Piemontu oraz Lombardi, przy czym Basilicata oferuje miody najbardziej egzotyczne, np. miód cytrusowy, eukaliptusowy i miód z grzebionatki.

Włoski miód z pomarańczy

Włoski miód z pomarańczy

Z innych regionów Włoch pochodzą miody jodłowe (Toskania, Romania), kasztanowe (górzyste tereny), z drzewa poziomkowego (Sardynia), lawendowe (Liguria), akacjowe (Lombardia), rododendronowe (z gór), wrzosowe (Liguria, Toskania, Lacjum, Kalabria), słonecznikowe oraz tymiankowe (Sycylia).

Miód millefiori jest miodem z mieszanki nektarów różnych kwiatów. Miód dodawany jest do rożnych potraw. Wyśmienicie smakuje z serem ricotta oraz jako punch al milele (poncz).

Włochy Miód

Miód z Włoch

Basilicata posiada bardzo dużą liczbę winnic. Słynne wino czerwone to aglianico del vulture.