Podróżując po Włoszech – w Toskani, Lacjum czy Emilii Romanii, możemy zauważyć liczne ślady pozostawione przez Etrusków: ruiny budowli, wodociągi czy cmentarzyska. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to najsłynniejsze z nich znajdują się w pobliżu Rzymu, w Tarquinii oraz Cerveteri. W 2004 roku zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Na początek warto się jednak zainteresować, kim tak właściwie byli Etruskowie. Jedyne co wiadomo na pewno to fakt, że w starożytności zamieszkiwali oni północną część Półwyspu Apenińskiego. Ich pochodzenie było przedmiotem zainteresowań już od bardzo dawna. Istnieją na ten temat różne teorie: być może byli oni prawdziwymi trojanami z poematów Homera lub przybyszami z Azji Mniejszej. Istnieje jednak jeszcze jedna teoria: mogli być po prostu rdzennymi mieszkańcami Italii mieszkającymi na jej terenie przed napływem Indoeuropejczyków.

Targuinia

Grobowiec Etrusków w Tarquinia

Mówi się, że kultura i cywilizacja Etrusków wywarły ogromny wpływ na Rzymian. Istnieje nawet teoria, że cywilizacja rzymska stanowiła kontynuację tej etruskiej.

Etruskowie chętnie budowali polis, czyli miasta-państwa. Najważniejsze z nich to Caere, Tarquinia czy Volterrae.

Na wzgórzu nieopodal Tarquinii znajduje się cmentarzysko założone około X w. p.n.e. Na pierwszy rzut oka miejsce to nie wygląda zbyt imponująco, nietrudno jednak zmienić zdanie po bliższym zapoznaniu się z tym miejscem. Odkryto tutaj ponad 6000 miejsc pochówków, z czego dla zwiedzających udostępniono kilkanaście z nich. Dla historyków i archeologów jest to ważne miejsce badań, ponieważ grobowce w wielu przypadkach przypominają zwykłe domy mieszkalne, które dziś dostarczają wielu informacji na temat życia codziennego Etrusków. Odnalezione tutaj freski przedstawiają sceny z polowań, uczt czy erotycznych podbojów.

Grobowce z Cerveteri datowane są natomiast na VII-I w. p.n.e. Można tutaj zobaczyć dobrze zachowane domy oraz ulice, także tutaj niektóre z grobów przypominają zwyczajne domy mieszkalne. Niestety większość rzeczy znalezionych w tych okolicach odnalazły swoje miejsce w muzeach, przez co odwiedzający nie mogą zobaczyć ich w naturalnym środowisku.

Może ktoś z Was miał okazję odwiedzić cmentarzyska Etrusków, a może na terenie Włoch odnaleźliście inne miejsca związane z tą cywilizacją? Podzielcie się swoimi wrażeniami!