Region Marche rozciąga się pomiędzy Adriatykiem a Apeninami. Posiada zatem zróżnicowany krajobraz, dzięki czemu bogactwo tutejszej kuchni jest duże. W miejscowościach położonych wzdłuż wybrzeża jada się potrawy rybne, z kolei w górzystych terenach mieszkańcy smakują się w wieprzowinie i dziczyźnie.
Cechą charakterystyczną kuchni regionu Marche jest to, że jest ona pracochłonna i wyrafinowana. Wiele mięs, ryb oraz warzyw jest nadziewanych różnorakimi farszami.
Połowy u wybrzeży Marche zaspokajają ponad dziesięć procent zapotrzebowania Włoch na ryb i owoce morza. Wyławia się tutaj przede wszystkim: sardynki, ośmiornice, turboty, mątwy, skorpeny, homary, kraby i langusty. Obfitość ryb sprawiła, że popularna stała się w Marche potrawa zwana brodetto – jest to zupa pochodząca z Ankony, składająca się z co najmniej dziesięciu gatunków ryb i owoców morza, pomidorów, cebuli, czosnku, octu oraz oliwy z oliwek.
Kolejnym przysmakiem pochodzącym z Marche jest: crocette (mięczaki, zwykle przyrządzane ze słoniną). W Marotcie co roku organizowane jest święto crocette.
Kuchnia regionu obfituje w dania mięsne. Popularne z nich to: vincisgrassi (podobna do lasagne zapiekanka z makaronu i mięsa), pollo in potacchio (pieczona kura z cebulą i peperoncino), passatelli (pulpety ze szpinaku i mięsa) oraz filetto alla rossini (polędwica wołowa z szynką i serem). Mieszkańcy Marche twierdzą, że to w ich regionie wymyślono również pieczone prosię.
Wędliniarskie produkty z Marche to m.in: ciauscolo (kiełbasa z mięsa wieprzowego z dodatkiem czosnku, kopru włoskiego i skórki pomarańczowej), coppa (kiełbasa z głowizny, słoniny, pieprzu, gałki muszkatołowej i skórki pomarańczowej, czasami z orzechami pinii lub migdałami), salame lardellato (mała kiełbasa z mięsa wieprzowego oraz słoniny), prosciutto di montefeltro (szynka z mięsa żyjących na wolności czarnych świń), salame del montefeltro (pikantna kiełbasa z udźca i polędwicy czarnych świń), fagatio (kiełbasa pasztetowa z wątróbką).
Jak w całych środkowych i południowych Włoszech, również w Marche wytwarza się owczy ser pecorino. Produkuje się tutaj również takie sery jak: ricotta (ser robiony z serwatki, często mylony z serem twarogowym), slattato (miękki ser z pełnego mleka, dojrzewający w ciemnych i ciepłych pomieszczeniach) oraz casciotta (ser w 80-ciu procentach z mleka owczego, wyciskany do specjalnych ceramicznych lub drewnianych form).
Miejscowość Ascoli Piceno posiada swój kulinarny symbol – są nim oliwki. Uważane są one za najlepsze we Włoszech. Tutejsi kucharze dodali im jeszcze bardziej wyrafinowanej formy. Oliwki bowiem są faszerowane, a następnie podsmażane. Przysmak olive all’ ascolana (faszerowane oliwki) jest bardzo pracochłonny. Farsz do oliwek składa się z mięsa wołowego i wieprzowego oraz koncentratu pomidorowego, kurzej wątróbki, jaj, parmezanu i bułki tartej.
Deserami typowymi dla regionu Marche są: ciambellone (ciasto upieczone w formie wieńca z rodzynkami) oraz bostrengo (słodkie ciasto ryżowe, w skład którego wchodzą rodzynki, kakao, suszone figi, mąka kukurydziana, rum, kawa, miód oraz świeże owoce – banany, jabłka).
W środkowych Włoszech popularne są wódki anyżkowe oraz likiery anyżowe. Likier anyżowy destyluje się z zielonego anyżu i innych aromatycznych składników (np. skórki pomarańczowej i cytrynowej, kopru włoskiego, czarnego bzu, anyżu gwiazdkowego). Zawiera od 40 do 60 procent alkoholu, pija się go rozcieńczonego z wodą lub czysty, z lodem. Popularne likiery w Marche to Anicione, Sassolino, Sambuca oraz Anisetta i Mistra.
W Marche popularne jest jadanie na deser fig, szczególnie tych świeżo zerwanych. Figi są również suszone w słońcu, a następnie przyrządza się z nich tutejszy przysmak zwany panetti di fichi secchi (chleb z suszonych fig).
Z win otrzymywanych w Marche popularne są czerwone wina z Ankony.