Słoneczna Italia słynie nie tylko z pięknej pogody, zabytków oraz dzieł sztuki, ale także z zabawowego stylu życia. Dla Włochów każda okazja jest dobra żeby spotkać się z przyjaciółmi i dobrze bawić. Pomagają im w tym miasta organizujące przeróżne imprezy kulturalne zwane „sagre”. Choć ich tematyka jest bardzo różnorodna, wszystkie łączy dobra zabawa i dużo śmiechu. Postanowiłam przygotować dla Was ich kalendarium w wakacje 2012. Wybrałam te, które moim zdaniem są najbardziej interesujące. Zapraszam na wycieczkę po wakacyjnych imprezach i festiwalach na Półwyspie Apenińskim!

Siena Palio

Jedną z najbardziej znanych imprez jest Palio w miejscowości Siena

LIPIEC

„Sagra del Vino” – Święto Wina

odbędzie się w dniach od 18 do 20 lipca w miejscowości Tollo, w prowincji Chieti. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną najlepsze lokalne wina, które oczywiście będzie można spróbować. To wszystko z towarzyszeniem muzyki oraz pokazem sztucznych ogni.

“Gioco a quiz” – Święto Quizów

odbędzie się 2 lipca w miejscowości Matera. Od 20.30 będzie można wziąć udział w różnych grach i zabawach, a do wygrania wspaniałe nagrody.

„Festa Patronale San Chirico” – Święto Patrona miasta, San Chirico Raparo

odbędzie się w dniach od 15 do 18 lipca. Organizatorzy gwarantują muzykę, tańce oraz świetną zabawę, a także stragany z degustacją lokalnych potraw oraz win.

„Święto Św. Rozalii”

święto patronki Palermo odbędzie się 15 lipca, nocnej imprezie towarzyszyć będą pokazy kuglarzy i linoskoczków, a także degustacje wina oraz owoców opuncji.

„Festa del Redentore” – Święto Odkupienia

upamiętniające zakończenie epidemii dżumy, odbędzie się w Wenecji 14 i 15 lipca. Imprezę rozpoczynie otwarcie pontonowego pomostu, który połączy promenadę z kościołem Odkupiciela, a na zatokę św. Marka wypłyną gondole, z których w stronę nieba powędrują fajerwerki. Drugiego dnia miasto zaprasza na regaty weneckimi kanałami

„Carnevale estivo” – tegoroczny „Letni karnawał”

odbędzie się 13 lipca w miejscowości Akropoli. Organizatorzy przewidują paradę ozdobnych wozów oraz postaci w kolorowych maskach, które mają ożywić miejskie ulice muzyką, kolorami i świetną zabawą. Festiwal ten jest nawet transmitowany w telewizji.

“Palio”

jedna z najsławniejszych fest we Włoszech, jest to jedyny w swoim rodzaju wyścig koni, który odbywa się dwa razy do roku, 2 lipca oraz 16 sierpnia, w Sienie. Wyścig rusza o godzinie 19, a w nim 10 jeźdźców, po jednym z każdej dzielnicy miasta.

SIERPIEŃ

„Święto Winobrania i Wina”

między 26, a 28 sierpnia warto wpaść do San Guiseppe di Comacchio, gdzie odbywa się niepowtarzalne święto na cześć produkowanego tutaj wina Bosco Eliceo Fortuna.

„La strada della pizza” – „Ulica Pizzy”

czyli po prostu święto znanego na całym świecie specjału włoskiej kuchni. Impreza odbędzie się w miejscowości Sora, w regionie Lacjum między 7 a 12 sierpnia. Podczas święta będzie można wypróbować kilku rodzajów pizzy wypiekanych przez 12 pieców opalanych drewnem. Niech żyje pizza! ;)

„Partita di Scacchi Viventi”

to już 15 edycja tradycyjnych rozgrywek „żywych szachów”, które odbywają się każdego roku w miejscowości Cutro, w prowincji Crotone, wieczorem 12 sierpnia. Na ogromnej szachownicy na głównym placu miasta odbędzie się partia szachów, w której pionki zastąpią ludzie, stąd też pochodzi nazwa imprezy.

“Palio”

16 sierpnia, w Sienie – to druga edycja wyścigu, który odbywa się także 2 lipca.

„Sagra della Mozzarella” – Święto Mozzarelli

odbędzie się 5 sierpnia w miejscowości Francavilla Fontana, w prowincji Brescia. Imprezie towarzyszyć będzie degustacja serów oraz występy muzyczne.

Która z imprez wydaje się Wam najbardziej interesująca? A może chcecie jakąś dodać? Ja chętnie wybrałabym się na Palio, Partię Żywych Szachów i Święto Pizzy!

Joanna Bienek