Coraz większymi krokami zbliża się noc czarownic, duchów, wampirów oraz lampionów z dyni. Ta noc to oczywiście Halloween. Święto, przez wielu uważane za amerykańskie, tak na prawdę pochodzi z czasów przedchrześcijańskich, kiedy Celtowie świętowali pogański koniec lata. Według tradycji była to noc, podczas której zmarli mogli powracać na ziemię, a z nimi również elfy i wróżki, które lubiły płatać ludziom figle. Ta tradycja w wielu krajach, także we Włoszech, obecna jest do dziś. Każdego roku dzieci przebrane w różnego rodzaju stroje, mniej lub bardziej straszne, pukają do domów sąsiadów mówiąc „Dolcetto o scherzetto?”, czyli dobrze nam znane „Łakocie czy psikusy?”.

Włochy Halloween

Halloween ma miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada. We Włoszech z tej okazji organizowane są liczne imprezy. Obojętnie, na którą z nich się wybierzecie, pamiętajcie o odpowiednich strojach, makijażu czy maskach. Spotkania odbędą się w Turynie, Mediolanie, Rzymie, Neapolu, Bolonii, Wenecji oraz w wielu innych miastach, w całych Włoszech.

Możliwości spędzenia tej czarodziejskiej nocy jest wiele, poniżej znajdziecie pięć ciekawych propozycji, które dla Was znalazłam!

Halloween w Museo Egizio w Turynie

Muzeum Egipskie zaprasza rodziców z dziećmi na jeden z halloweenowych wieczorów! Od 27 października do 2 listopada, od godziny 20, dzieci będą mogły przeżyć tę najstraszniejszą noc w roku wśród sarkofagów oraz mumii, w wyjątkowej atmosferze. W towarzystwie egiptologa, młodzi odkrywcy poznają kulturę starożytnego Egiptu. Zabawa trwa 60 minut i odbywa się w obecności rodzica.

Halloween w parku Minitalia Leolandia w Bergamo

We wszystkie weekendy października oraz w dni od 1 do 4 listopada park pełen będzie halloweenowych niespodzianek. Wiedźmy, 17-metrowe dynie, ogromne dyniowe drzewo i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających. Otwarta zostanie także Akademia Magii, gdzie każdy będzie mógł przemienić się w magika lub czarownicę.

Halloween na Corso Garibaldi w Mediolanie

31 października ulica Garibaldiego będzie miejscem halloweenowych atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych. Zorganizowany zostanie konkurs „Testa di zucha” (Głowa z dyni)! Na zwycięzców oczywiście czekają nagrody. W sklepach znajdujących się na Corso Garibaldi spotkać będzie można czarownice i wampiry, które zaskoczyć mogą żartem lub obdarować słodyczami.

Halloween w Gardalandzie (Castelnuovo del Garda)

31 października Gardaland zaprasza na Zombieland Party! Na imprezie nie zabraknie zombi, mumii oraz wampirów, które tańczyć będą przy najlepszej muzyce zagranej przez DJ z Radia Numer One! Na tę okazję przygotowane zostały specjalne mroczne choreografie!

Halloween w neapolitańskim zamku

W ostatni dzień października na turystów czekają specjalne atrakcje podczas zwiedzania, podczas którego będzie można poznać kulturę miasta, spotkać rycerzy oraz odkryć sekrety zamku. Przewodnik chętnie podzieli się również znajomością tutejszych legend.

Oto propozycje, które spodobały się mnie. Jest ich oczywiście dużo więcej, praktycznie każde miasto przygotowuje atrakcje na tę wyjątkową noc. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.regioni-italiane.com/notte-di-halloween.htm

Asia Bienek

Byliście kiedyś na imprezie halloweenowej we Włoszech? A może macie jakieś ciekawe pomysły na tegoroczną zabawę? Podzielcie się z nami!