Kuchnia obu górzystych regionów jest bardzo zbliżona. Dominują w nich pikantne potrawy z wykorzystaniem peperoncini oraz ostra nalewka ziołowa – centerba. W Molise i Abruzji spotyka się przede wszystkim dania z makaronem, warzywami i mięsem.
Papryka peperoncino nazywana jest tutaj diavolino, co oznacza diabełek. Mieszkańcy rozsmakowali się w bardzo pikantnych daniach, w których wykorzystują właśnie tę papryczkę. Jej rozgrzewająca moc pomaga im przetrwać zimne dni, których jest tu znacznie więcej niż w innych regionach Włoch.
Abruzja i Molise słynie nie tylko z rolnictwa, ale również z hodowli bydła i owiec. To właśnie mięso owcy, barana czy jagnięcia odgrywa dużą rolę w kuchni środkowych i południowych Włoch. Znane potrawy: arroso di agnello di latte (pieczeń z mlecznego jagnięcia), piernas de cordero con alcachofas (podudzie jagnięce z karczochami), koyun pirzolasi (kotlety baranie), arni kleftiko (jagnięcina z warzywami) oraz agnello all’uovo e limone (jagnię z jajkiem i cytryną).
W środkowych i południowych Włoszech tradycją jest hodowanie kóz. Hoduje się je nie tylko z powodów niezwykłego mleka, z którego powstaje również aromatyczny ser, ale także dla mięsa. Kozy nie są jednak często jadane, może jedynie w okresie wielkanocnym, kiedy zwierzęta są bardzo młode. Mięso jest wtedy lekkie i nie posiada ostrego smaku. Popularne danie z koziny to capra alla molisana (gulasz z kozy na sposób z Molise).
Oba regiony zajmują się wyrobem wędlin. Oto kilka przykładów: ventricina di mointenero di bisaccia (pikantna wędlina do smarowania z chudego mięsa z udźca wieprzowego), guanciale (policzek wieprzowy przemywany winem), mortadela di campotosto (kiełbasa z wieprzowej szynki z kawałkami słoniny), ventricina di guilmi (wędzona polędwica z resztkami z produkcji szynki), fegatazzo di ortona (produkowana z wątroby, płucek, śledziony, boczku i policzków wieprzowych, mocno przyprawiona solą, peperoncino oraz skórkami pomarańczy i czosnkiem), salsicciotto di guilmi (kiełbasa z polędwicy wieprzowej, konserwowana w smalcu), ventricina di crognaleto (paprykowa kiełbasa), annoia di ortona (kiełbasa z wieprzowych flaczków z dodatkiem peperoncino i nasion kopru włoskiego), fegato dolce (z wątroby i wieprzowych podrobów z miodem, kandyzowanymi owocami, orzechami pinii i pistacjami), saggicciotto (kiełbasa z chudego mięsa i boczku) oraz soppressata di rionero sannitico (wyrabiana z polędwicy, głowizny, karkówki i słoniny).
Popularny jest tu również domowy makaron przyrządzany za pomocą drewnianej ramy z napiętymi cienkimi drutami do cięcia ciasta. Z przyrządu znanego jako chitarra powstaje makaron, który służy do przyrządzenia tutejszego specjału – maccheroni alla chitarra (makaron na różne sposoby m.in. z jagnięcym ragu, sosem pomidorowym i peperoncino, z sosem all’amatriciana lub z kawałkami słoniny smażonymi na maśle). Makaron alla chitarra podaje się zawsze ze startym pecorino.
Oprócz pecorino di Castel del Monte (ser z mleka owczego, dojrzewający do 2 lat) znane są również inne sery z Molise i Abruzji. Zalicza się do nich: fior di latte (podobny do mozzarelli, ale z krowiego mleka), fior di monte (młody ser pecorino dojrzewający przez 70 dni), caciocavallo di agnone (ser z krowiego mleka w kształcie gruszki dojrzewający do 3 lat), scamorza (również w kształcie gruszki z krowiego mleka, często wędzony), caciofiore (ser barwiony szafranem) oraz burrino (masło osłonięte chroniącą je warstwą serową).
Centerba, tutejsza ziołowa nalewka, sporządza jest podobno ze stu rodzajów ziół.
Regiony Abruzja i Molise słyną na całym świecie z pól krokusowych, z których otrzymuje się szafran przyprawowy. L’Aquila jest największym eksporterem tejże przyprawy. Podobno trzeba aż 200 tysięcy kwiatów krokusu, aby otrzymać 1 kilogram szafranowych nitek. Szafran przed podaniem należy wcześniej rozetrzeć w moździerzu i rozpuścić w odrobinie ciepłej wody.
Potrawy z szafranem to m.in. rissoto ala milanese, placki ziemniaczane i mozzarella z szafranem (najlepiej nadają się tutaj małe kuleczki mozzarelli, które moczy się w cieście przyrządzonym z mąki, wody i kilku nitek szafranu, następnie obtaczanej w bułce tartej i smażonej na oleju).
Abruzyjskie miasto Sulmona jest stolicą drażetek, cukierków i innych słodyczy. Produkuje się tu różne rodzaje drażetek – od twardych po miękkie, z twardymi lub kremowymi nadzieniami. Cukiernicy z Abruzji zaliczani są do najlepszych na świecie. Słynna jest panella – mozaika z drażetek, ale wytwarza się tu też inne cudeńka takie jak cukierkowe kompozycje kwiatowe, bukiety drażetkowe czy inne fantazyjne słodkie wzory.
W Sulmonie znajduje się muzeum słodyczy w firmie Confetti Pelino.
Środkowowłoska Abruzja i bardziej południowe Molise posiadają również wspólny szczep winny – montepulciano.