Ferrari to jedna z najbardziej znanych marek samochodów na świecie, niestety również jedna z najdroższych. Przedsiębiorstwo produkujące te sportowe, włoskie samochody, zostało założone w 1947 roku przez Enzo Ferrari. Siedziba koncernu znajduje się w niedużej miejscowości Maranello w jednym z północnych regionów Włoch – Emilia Romania.

Nasze wakacje spędzaliśmy w Bolonii, która znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od la Galleria Ferrari, dlatego też nie mogliśmy się oprzeć chęci zobaczenia tych pereł włoskiej motoryzacji. Już mijając tabliczkę z nazwą miejscowości „Maranello” zdaliśmy sobie sprawę z tego, że żyje ono właśnie dzięki fabryce samochodów oraz muzeum, które co roku odwiedzane jest przez miliony turystów.

Maranello Ferrari

Budynek la Galleria Ferrari w Maranello

Po zaparkowaniu samochodu udaliśmy się do kasy, by zakupić bilety wstępu do muzeum (normalny 13 euro, ulgowy 9 euro). Przy kasie znajduje się również sklep z pamiątkami związanymi z Ferrari: koszulki, czapeczki, kubki, breloczki do kluczy czy inne gadżety… z pewnością, każdy znajdzie coś dla siebie, gorzej jednak z cennikiem… Muzeum znajduje się w dużym budynku, a jego zwiedzanie rozpoczynamy od parteru, gdzie znajduje się sala Formuły 1 oraz Enzo Ferrari. Można tutaj zobaczyć modele bolidów Ferrari: od najstarszych, w ogóle nie przypominających maszyn, które podziwiamy na torach przy dzisiejszych wyścigach, do tych które są bliższe naszemu wyobrażeniu wyścigówki Ferrari znanej nam z telewizji. W części poświęconej założycielowi możemy zobaczyć jak wyglądał jego gabinet oraz makietę pierwszej, sporo mniejszej, fabryki Ferrari.

Formuła 1 Bolid

Bolid Formuły 1

Wchodząc na pierwsze piętro możemy zobaczyć inne samochody wyścigowe, a także egzemplarze Ferrari, bardziej cywilne, choć również ze sportowym duchem. W sali znajduje się również wystawa silników. Na tym samym piętrze znajduje się „Sala Zwycięzców”, gdzie możemy podziwiać jedne z najnowszych bolidów Formuły 1 (do 2008 roku) oraz całą ścianę wystawioną trofeami zdobytymi przez kierowców la Scuderia Ferrari w różnych wyścigach. Ciekawostką, która zwróciła moją uwagę była również „Kabina dźwięków”, po wejściu do której można było wybrać model samochodu i posłuchać, jaki wydaje dźwięk w różnych sytuacjach (start, wejście w zakręt itp.).

Ferrari

Samochód marki Ferrari

Zaraz obok muzeum znajduje się wypożyczalnia Ferrari, gdzie można spróbować swoich sił za kierownicą jednego z samochodów. Przyjemność ta nie należy do najtańszych, ale postanowiliśmy się przejechać – w końcu raz się żyje, a do Maranello możemy już w najbliższym czasie nie wrócić. Wybór padł na Ferrari California, które od mojej krótkiej, 10 minutowej, przejażdżki stało się moim marzeniem.

Asia Bienek

Ferrari Nagrody

Puchary i trofea w muzeum Ferrari

Ferrari Formuła 1

Skład Ferrari w Formule 1 w 2010 roku - Fernando Alonso, Felipe Massa

Mapa Maranello we Włoszech

Byłeś w muzeum Ferrari? Chcesz pochwalić się wrażeniami i zdjęciami? Napisz!