Apulia to ten region, który zajmuje cały tzw. „obcas włoskiego buta”. Istnieją tutaj bardzo dobre warunki do uprawy warzyw i owoców. Stąd pochodzi najlepsza pszenica, z której wytwarzana jest pasta (makaron).
Makarony wyrabiane są tu sposobem domowym. Każda prowincja ma swoje przepisy, które pielęgnuje. Kilka przykładów: orecchiette (makaron w kształcie uszek), chianciarelle (makaron podobny do orecchiette, lecz nieco mniejszy) oraz fenescecchie (cienkie zwinięte paski makronowe).
Makarony podawane są z tutejszymi warzywami, owocami morza i sosami.
Oprócz takich warzyw jak pomidory, cukinia, brokuły, koper włoski, cykoria, karczochy, bakłażany, brukselka, kapusta, rzepa i kalafior uprawiane są tu rośliny strączkowe: fasola, groch, bób, soczewica oraz ciecierzyca. Ciekawą rośliną jaką używają mieszkańcy są dziko rosnące liście mlecza, z których robi się catalogne racanate (zapiekany mlecz z pomidorami, kaparami oraz czosnkiem).
Bób jest głównym warzywem wielu dań regionu. Dodaje się go do zup, sałatek oraz musów. Jest również składnikiem purea di fave (puree z ziemniakami i bobem).
Apulia to duży producent włoskiej oliwy z oliwek. Oliwki uprawiane są na dużą skalę, jednak udaje się zachować ich wyjątkowy smak i zapach. Podobno cała Pulia pachnie oliwkami. Z oliwek tłoczona jest głównie oliwa o wyraźnym smaku i lekko orzechowym aromacie.
W Apuli rośnie głównie pszenica twarda. Stanowi ona podstawę do chleba oraz makaronu.
Piekarze potrafią doskonale wykorzystywać dar najlepszej pszenicy, tworząc z niej różne rodzaje bochenków chleba. Oto kilka rodzajów apulijskiego chleba: pane di altamura (długi z chrupiącą skórką), pane casareccio (to klasyczny chleb z tego regionu, wypiekany w domowych piecach), puccia di pane (mały bochenek chleba z dodatkiem oliwek), puddica (chleb z dodatkiem puree ziemniaczanego z pomidorami), focaccia ripiena (zawijany chleb wypełniony mozzarellą, pomidorami, szynką oraz porami), taralli (obwarzanki z dodatkiem peperoncino, nasionami kopru włoskiego oraz oliwy z oliwek i smalcu wieprzowego), crostini (kromki pszennego chleba z dodatkiem oliwy z oliwek i oregano) oraz friselle (małe bochenki chleba z mąki jęczmiennej i pszennej).
Morze otaczające region dostarcza mu wiele gatunków ryb oraz owoców morza m.in. jeżowców, z których smakosze wyjadają surową ikrę.
W Zatoce Tarenckiej hoduje się na dużą skalę małże i ostrygi. Potrawy z małży to: cozze gratinate (małże zapiekane z pietruszką i oliwą z oliwek), cozze ripiene (małże faszerowane pomidorami, serem pecorino i czosnkiem) oraz popularna zuppa di cozze (zupa z małżami, peperoncino, pomidorami, czosnkiem i dodatkami przyprawowymi). Ostrygi jadane są na surowo skropione sokiem z cytryny z kromkami chleba lub jako ostriche arrosto (ostrygi z grilla).
W Apuli królują też winogrona. Region pochwalić się może dużą wydajnością, bowiem zbiera się tu największą ilość winogron z jednego hektara w całych Włoszech. Oprócz winogron winnych ceni się także winogrona deserowe.
Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem winogron winnych jest negromaro, z których powstają takie czerwone wina jak: brindisi, alezio, leverano oraz salice salentino.