Od 1530 roku we Florencji na placu przed bazyliką Świętego Krzyża rozgrywane są mecze Calcio Storico Fiorentino. Nie ma chyba drugiej tak brutalnej gry na świecie. Finał ma miejsce zawsze 24 czerwca podczas dnia św. Jana – patrona miasta.
Wszystkie zdjęcia od Pixartist.com
Drużyna ma 27 graczy, są bramkarze, obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Calcianti – tak nazywają się członkowie zespołu – pracują często jako „bramkarze” w klubach, bo muszą to być zawodnicy silni i muskularni – podobnie jak ochroniarz dyskoteki. Trenują po parę razy w tygodniu, wyciskają na siłowni, uprawiają boks i zapasy.
Półfinały rozgrywają 4 drużyny, a do finału przechodzą zwycięzcy spośród zespołów o nazwach przyjętych od okolicznych kościołów:
Zwycięzcy otrzymują w nagrodę uznanie widzów oraz żywego cielaka – vitellę. Niegdyś miał on pożywić zwycięzców, a teraz jest jedynie symbolem.
Co roku 24 czerwca we Florencji jest kilka tysięcy widzów, choć Włosi nie lubią się chwalić tym widowiskiem – głównie ze względu na przemoc. Ostra walka ma jednak uzasadnienie historyczne, bo miała ona zawsze podtekst polityczny, rozwiązywania konfliktów nierozwiązywalnych. W ostatnich latach rozgrywki były tak brutalne, że zawody odwoływano i zmieniono regulamin.
Boisko Calcio Storico Fiorentino na placu przed bazyliką Świętego Krzyża
Parada prowadząca zawodników na plac przed bazyliką Świętego Krzyża
Mistrz Boiska rozpoczyna mecz Calcio Storico od wyrzucenia piłki na boisko
Drużyna Niebieskich w drodze na mecz Calcio Storico
Walka podczas Calcio Storico
Uściski po zakończonej grze Calcio Fiorentino
Dziękujemy za zdjęcia PixArtist.com Usługi Fotograficzne
Czy byliście kiedyś na Calcio Storico Fiorentino? Jakie są Wasze wrażenia?
Prosimy o komentarz!