Piękne zabytki, wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki, jedno miejsce, łączące
ze sobą cztery regiony północnych Włoch, a przy okazji miejsce przyciągające wachlarzem niezliczonych możliwości rozrywki dla małych i dużych – brzmi zachęcająco? Zapraszamy do odwiedzenia Lago di Garda – największego jeziora półwyspu Apenińskiego, gdzie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

JEZIORO GARDA – południowy brzeg

Naszą podróż rozpoczynamy od południowego brzegu jeziora. To tutaj znajduje się mały półwysep na jeziorze Garda, na którego końcu znajduje się prześliczne miasteczko Sirmione.

Sirmione

Lago di Garda Sirmione

Według kronik miasto to może pochodzić już z czasów Etrusków, niestety na miejscu nie znaleziono żadnych waz, posagów czy broni pochodzących z tamtego okresu. Dlatego też narodziny miasta datowane są na lata między 1 rokiem przed Chrystusem a 1 po narodzeniu Chrystusa, ponieważ wtedy wybudowane zostały „Grotte di Catullo”, jeden z najbardziej znanych zabytków Sirmione, które znajdują się na koniuszku tego małego półwyspu. Można tam dotrzeć pieszo, spacerując alejkami lub małym busikiem turystycznym. „Groty Katallusa” to nic innego jak szczątki willi, która według zapisków należała do poety Katallusa, jednak nie jest do końca pewne czy rzymski poeta faktycznie mieszkał w Sirmione.

Miasto przyciąga od wielu lat rzesze turystów, dlatego też uliczki starówki oraz wąskie chodniki między domami są często przepełnione. Na szczęście ścisłe centrum, okolice zamku Scaligerich, wyłączone jest z ruchu samochodowego, dlatego też nie musimy martwić się, że któryś z kierowców zechce nas potrącić. Ów zamek na wodzie wzniósł w XIII w Mastino della Scala. Przy wejściu często organizowane są wystawy sztuki. Jeżeli jednak zdarzy się, że podczas naszej wizyty nic takiego nie ma miejsca to i tak powinniśmy odwiedzić wieżę zamku, z której rozciąga się wspaniały widok na starówkę oraz jezioro. Przed wejściem do zamku znajduje się „mercato”, czyli targ, na którym zawsze można kupić świeże owoce, i nie tylko.

Sirmione Zamek

Sirmione znane jest również jako uzdrowisko już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Woda o temperaturze 70 stopni wzbogacona o siarkę pomocna jest przy leczeniu między innymi chorób dróg oddechowych czy schorzeń reumatycznych. Oczywiście miasto to jak wszystko nie może mieć tylko plusów, minusem z pewnością są ceny parkingów, chyba najwyższe nad Gardą.

Jezioro Garda Sirmione

Przydatne linki:
www.sirmione.com – strona miasta
www.termedisirmione.com – termy

Peschiera del Garda

Wyruszając w dalszą podróż odwiedzamy kolejne z miasteczek w południowej części jeziora Garda – Peschiera del Garda. Miasto jest renomowanym kurortem turystycznym, a także ważnym ośrodkiem handlowym oraz przemysłowym. Jeżeli po wizycie w Sirmione pragniemy chwilę odpocząć na plaży to Peschiera z pewnością jest dobrym miejscem. Trzeba jednak pamiętać, że plaże oraz dno jeziora Garda są kamieniste, dlatego warto zabezpieczyć się, kupując odpowiednie na taką ewentualnością, obuwie. Jeżeli jednak chcemy zobaczyć interesujące miejsca z pewnością również znajdziemy tutaj coś dla siebie. Polecam wenecko-austriackie fortyfikacje – po fragmentach murów można spacerować.

Peschiera del Garda

Jezioro Garda we Włoszech

Wieczorem warto wybrać się na wycieczkę po wąskich uliczkach starówki lub usiąść w jednej z knajpek i skusić się na kieliszek wina. W mieście znajduje się również dworzec kolejowy, który oferuje nam bezpośrednie połączenia z takimi miastami jak Mediolan czy Wenecja.

Przydatne linki:
www.peschieradelgarda.org – strona miasta
www.camping-bellaitalia.it – strona kampingu Bella Italia w Peschiera del Garda – osobiście bardzo polecam, spędziłam tam bardzo miłe wakacje. Na kempingu znajduje się również bardzo dobra i niedroga restauracja.

Desanzano

Trzecim interesującym miastem południowej części jeziora jest Desanzano. W praktycznie każdym miasteczku nad jeziorem znajduje się przepiękna promenada, jednak molo, które znajduje się w tym mieście ma w sobie to coś, co przyciąga przede wszystkim zakochane pary, czyli wspaniały zachód słońca. Dwa zabytki, które warto odwiedzić w tym mieście to kościół Santa Maria Magdalena oraz Villa Romana. Pierwszy z nich to główny kościół Desanzano, który pochodzi z XVI wieku i jest dziełem architekta Giulia Todeschiniego. Drugi natomiast to pozostałości rzymskiego majątku odnalezionego przez Emanuele Zamboniego w roku 1921 podczas budowy domu.

Przydatne linki:
www.comune.desenzano.brescia.it – strona miasta

JEZIORO GARDA – zachodni brzeg

Piękne widoki, miasteczka, które zapisały się na kartach historii Włoch, interesujące zabytki, zapachy cytrusów, gaje oliwne oraz stragany ze świeżymi warzywami o owocami to wspaniały krajobraz zachodniego brzegu jeziora Garda.

Salò

Naszą wycieczkę po zachodnim brzegu Lago di Garda rozpoczynamy od Salò. Jest to jedno z najpiękniejszych miast nad jeziorem Garda. Znajduje się tutaj najdłuższa nadbrzeżna promenada, być może nawet najpiękniejsza. Wzniesiona zostało po trzęsieniu ziemi w 1901 roku, kiedy to prawie całe miasteczko zostało zrównane z ziemią. Promenada to wspaniałe miejsce na romantyczny spacer. Znajduje się tutaj wiele ławeczek, z wspaniałym widokiem na jezioro, lodziarnie i kawiarnie, gdzie możemy zjeść smaczny deser i napić się prawdziwej włoskiej kawy. Przyjeżdżając do Salò musimy pamiętać o jego historycznym znaczeniu.

Garda Salo

Salo Deptak

W 1377 ród Visconti wybrał miasto na siedzibę administracji zachodniego brzegu, natomiast w 1426 roku Wenecja przejęła władzę nad Riwierą. Swój szczyt miasto zdobyło w XVI wieku, kiedy to liczba mieszkańców wynosiła ponad 5.000, a miasto było potęgą handlową oraz rzemieślniczą. Pod koniec faszyzmu Mussolini wybrał Salò na stolicę faszystowskiej Republiki Socjalnej. Po wypiciu kawy nad brzegiem jeziora oraz zapoznaniem się z historią miasta warto wybrać się do jedynej nad jeziorem katedry Santa Maria Annunziata.

Salo Katedra

Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1453, na miejscu innej, starszej świątyni. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na kaplicę ozdobioną przez Malossa. Wchodząc do katedry należy pamiętać
o stosownym ubiorze.

Gardone Riviera

Kolejnym ważnym punktem na mapie jeziora jest Gardone Riviera. To tutaj znajduje się najważniejszy dla Włochów zabytek nad Gardą. Jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy przybywający w te strony, a z pewnością fani włoskiej literatury. Mowa oczywiście o Vittoriale degli Italiani. Jest to ogromna posiadłość włoskiego pisarza i polityka Gabriele d’Annunzio. Na jej terenie można obejrzeć dziób okrętu, na którym pływał podczas wojny, samochód oraz samolot d’Annunzia, amfiteatr, gdzie do dziś wystawiane są sztuki, opery, a także odbywają się koncerty.

Garda Vittoriale

Vittoriale Garda

W górnej części wielohektarowego ogrodu znajduje się mauzoleum, gdzie w jednym z sarkofagów spoczywają zwłoki poety. W jego domu, którego zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, znajduje się Muzeum Wojenne, a w budynku obok można zobaczyć salę kinową. Po obejrzeniu tych najważniejszych miejsc w Vittoriale degli Italiani, warto wybrać się na spacer po parku. Jeżeli ktoś zainteresowany jest twórczością d’Annunzio może zakupić jego wydawnictwa w sklepiku znajdującym się na terenie posiadłości w pobliżu wejścia do domu poety.

Ceny biletów 2011:
Normalny – od 8 do 16 euro
Ulgowy – od 6 do 12 euro
Ceny zależą od tego, co chcemy zobaczyć. Najtańsze bilety dotyczą wstępu na teren Vittoriale, a najdroższe obejmują zwiedzanie całości, łącznie z domem oraz muzeum. Cena może nie jest najniższa, ale naprawdę warto!

Garda Vittoriale

Vittoriale - grób córki

Lago di Garda Vittoriale

San Felice del Benaco

Innym miasteczkiem, które chciałabym polecić jest San Felice del Benaco. Jest to malutka miejscowość na zachodnim brzegu jeziora. W odróżnieniu od większych miast nad Gardą, tutaj możemy odpocząć na plaży, a nawet w jednej z kawiarenek na niedużym rynku, ponieważ nie ma tutaj zbyt wielu turystów. W okolicy znajdują się jednak uprawy warzyw, gaje oliwne oraz drzewa cytrusowe, dzięki czemu możemy zakupić codziennie świeże pomidory lub winogrona. Warto zwiedzić centrum miasta, mały, ale ładny rynek, nieduży kościół pielgrzymkowy Madonna del Carmine. Dla osób lubiących wakacje na campingu polecam Europa Silvella. Ładne czyste domki, prywatna plaża oraz basen z leżakami. Na terenie campingu znajduje się również smaczna i niedroga pizzeria.

Garda San Felice del Benaco

San Felice del Benaco

Przydatne linki:
www.europasilvella.it – kamping Europa Silvella

JEZIORO GARDA – wschodni i północny brzeg

Po słonecznych plażach, zapachach cytrusów oraz świeżych warzywach przyszedł czas na kolejną zmianę krajobrazu. Podróżując wzdłuż wschodniego brzegu Gardy, aż do najbardziej wysuniętego miejsca na północy jeziora, możemy zauważyć jak piękne plaże oraz nizinny teren zamieniają się w coraz wyższe góry. Pamiętając o tym, że nawet kiedy nad wodą jest ciepło, na szczycie gór może być chłodno lub po prostu zimno, nawet w środku lata, warto zabrać ze sobą coś cieplejszego.

Lazise

Jadąc od południa pierwszą większą i wartą zobaczenia miejscowością jest Lazise. Najważniejszym zabytkiem miasta jest, kolejny już po Sirmione, zamek rodu Scaligeri. Zamek znajduje się w parku willi Bernini, dzięki czemu jego cztery wieże są zatopione w pięknym krajobrazie palm i magnolii. Sam zamek dziś jest własnością prywatną, dlatego nie można zwiedzać jego wnętrza. Po zobaczeniu zamku i spacerze po ogrodach warto odwiedzić również, znajdujący się przy porcie, Kościół św. Mikołaja, gdzie można podziwiać wiele ciekawych fresków.

Garda

Kolejnym przystankiem w drodze na północ jeziora może być miejscowość Garda. Miasteczko mieści się w zatoce między Punta San Vigilio i Roccą. Ładnym miejscem polecanym na spacer jest bez wątpienia, kolejna nad jeziorem Garda, piękna starówka. W pobliżu znajduje się wiele kawiarenek, gdzie można napić się aromatycznej kawy przy pucharku lodów. Osoby spragnione wspaniałych widoków powinny wybrać się na Rocca di Garda. Jest to skała wznosząca się na wysokość 200 m ponad jeziorem. Ze szczytu można wybrać się na spacer do zamku, z którego niestety do dziś zachowały się tylko ruiny.

Malcesine

Moim zdaniem, najatrakcyjniejsza miejscowość w północno–wschodniej części jeziora to Malcesine. Znaleziska grobów prehistorycznych oraz wiele świadectw z czasów rzymskich świadczą o starożytnym pochodzeniu miasta. Jest to jedna z największych miejscowości po tej stronie jeziora. Przyciąga turystów swoją piękną starówką, zamkiem warownym oraz kolejką na Monte Baldo. Castello Scaligero to kolejny z zamków nad jeziorem wybudowanych przez rodzinę Scaligerich. Wewnątrz znajduje się dzisiaj muzeum, w którym można podziwiać wystawy poświęcone florze i faunie góry Monte Baldo, historię XV w. kiedy to Wenecjanie panowali nad jeziorem, a także rysunki przedstawiające Gardę autorstwa Goethego.

Garda Monte Baldo

Widok z Monte Baldo na jezioro Garda

Garda Monte Baldo

Widok na Alpy

Garda Zamek Malcesine

Zamek w Malcesine widziany z Monte Baldo

Obowiązkowym punktem wycieczki do Malcesine jest podróż kolejką (Funivia Monte Baldo) na szczyt góry Monte Baldo skąd podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki na jezioro oraz Alpy z lodowcami. Różnica wysokości między pierwszą, a trzecią stacją kolejki wynosi 1700 metrów. Podróż na samą górę zajmuje trochę czasu, ale widoki są naprawdę wspaniałe. Atrakcją kolejki jest fakt, że gondola, którą podróżuje się na szczyt kręci się wokół własnej osi, dzięki czemu bez odwracania się możemy zobaczyć zarówno to, co jest przed nami, jak i to, co zostawiamy na dole. Osoby lubiące wycieczki rowerowe mają możliwość zabrania ze sobą rowerów na górę, dzięki specjalnie wyznaczonym przejazdom.

Malcesine Kolejka górska

Kolejka z Malcesine na Monte Baldo

Cennik oraz informacje o kolejce znajdziemy na stronie: www.funiviedelbaldo.it

Riva del Garda

Najbardziej znana miejscowość północnej części jeziora to Riva del Garda. Jest to druga co do wielkości miejscowość nad jeziorem, a wejścia na jej starówkę strzegą trzy bramy miejskie. Miasto, dzięki strategicznemu położeniu docenili już Rzymianie, w latach późniejszych należało do Habsburgów, a częścią Włoch stało się dopiero po I wojnie światowej. Co warto zobaczyć? Z pewnością Chiesa dell’Inviolata, czyli barokową świątynię uważaną za najwspanialszą w Trydencie. Tak jak w wielu miasteczkach nad jeziorem, także i tutaj swój zamek miała rodzina Scaligeri. Dzisiaj znajduje się tutaj Museo Civico, gdzie można podziwiać wystawy związane z historią miasta.

Nad jeziorem jest jeszcze wiele innych, mniejszych i większych, miejscowości, które z pewnością są warte zobaczenia. Przypominamy również, że nad jeziorem znajduje się jeden z największych parków rozrywki we Włoszech Gardaland.

Mapa Jezioro Garda

Autor Asia Bienek