Bolonia (Bologna) to jedno z najsławniejszych włoskich miast, stolica najbardziej turystycznego regionu Emilia – Romania. Swoją sławę na świecie zawdzięcza smakowitej kuchni oraz najstarszemu w Europie, założonemu w 1088 roku, Uniwersytetowi Bolońskiemu. Historia miasta wywodzi się już z czasów Etrusków, kiedy to istniało pod nazwą Felsina.
Główny plac miasta, gdzie możemy zobaczyć Fontannę Neptuna, figurę z brązu, dzieło Giambologny z 1563 roku. Przedstawia boga mórz i oceanów wraz z nimfami. Nad placem góruje świątynia Bazylika San Petronio, która jest jednym z największych kościołów gotyckich we Włoszech. Naprzeciwko bazyliki znajduje się Palazzo del Podestà, który powstał w XIII w. i był siedzibą władzy świeckiej. Na placu możemy zwiedzić również Ex-Sala Borsa, czyli dawną giełdę papierów wartościowych. Obecnie w budynku tym znajduje się biblioteka miejska, do której warto wejść, by pod posadzką zrobioną ze szkła, zobaczyć pozostałości forum oraz chodników z czasów Imperium Rzymskiego.
Wieże są pozostałością po blisko 200 wieżach, które były symbolem Bolonii w średniowieczu. Dzisiaj znakiem rozpoznawczym miasta są Dwie Wieże, a dokładniej Torre degli Asinelli oraz Torre della Garisenda. Wyższą z wież, Torre degli Asinelli, można zwiedzać, wspinając się po 498 schodach. Trud wspinaczki wynagradza widok, jaki można zobaczyć z góry.
Jest to kolejny, bardzo ważny dla historii szkolnictwa wyższego, zabytek wart zobaczenia. W tym budynku mieściła się wcześniejsza siedziba Uniwersytetu Bolońskiego. Wewnątrz można zwiedzić między innymi Sala Anatomica z XVII w., w której wykonywano pierwsze sekcje zwłok. Budynek przestał być siedzibą Uniwersytetu w roku 1803, a od roku 1838 jest siedzibą Biblioteki Komunalnej, największej w regionie Emilia-Romania, gdzie znaleźć można wiele cennych zbiorów z takich dziedzin takich jak historia, filozofia, literatura oraz dział o kulturze Bolonii.
Budynek ten to główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego, w której można podziwiać fascynujące zbiory naukowe, z różnych dziedzin. Jeżeli nie chcemy zwiedzać muzeum, warto wejść do budynku, by przejść się jego korytarzami i zobaczyć rzeźby oraz tablice upamiętniające postacie ważne dla historii oraz nauki, a także osoby ważne dla Uniwersytetu. Znajdziemy tu między innymi pomnik Mikołaja Kopernika.
Muzeum mieści się w jednym z wielu gotyckich pałaców w Bolonii. Można tutaj zobaczyć między innymi grobowce znanych średniowiecznych uczonych, kamienne posągi, przedmioty z brązu, broń używaną w czasach krwawych, średniowiecznych wojen, a także medale oraz instrumenty muzyczne. Na uwagę zasługują również przedmioty zrobione z kości.
W muzeum znajduje się wiele drogocennych zbiorów, dzięki którym możemy poznać nie tylko historię miasta, ale także zobaczyć zbiory egipskie, etruskie oraz rzymskie. Na uwagę zasługują narzędzia, urny etruskie oraz wazy, a także egipskie sarkofagi oraz najprawdziwsza egipska mumia.
Jest to muzeum, które zaciekawi z pewnością nie tylko zawodowych muzyków czy adeptów tej sztuki. Możemy zobaczyć tutaj wiele interesujących instrumentów muzycznych, a także rękopisy takich kompozytorów jak Verdi, Wagner czy Strauss.
Warto jednak nie kończyć zwiedzania Bolonii na najważniejszych zabytkach. Po całym dniu odkrywania miasta warto usiąść pod Fontanną Neptuna, by obserwować ludzi, zasmakować prawdziwej włoskiej kawy w jednej z wielu małych i przytulnych kawiarenek lub wybrać się na smaczną pizzę. Warto również pospacerować po mniej gwarnych uliczkach, które mają do zaoferowania swoje piękne kamienice lub pałace. Jeżeli czas pozwoli, można się również wybrać do jednego z bolońskich parków, by na zielonej trawie poczytać ulubioną książkę i odpocząć.
Patriotycznym akcentem może być wizyta na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii.
Byliście w Bolonii? Co możecie polecić? Dajcie znać!
Autor: Asia Bienek
Zainteresuje Cię też:
Galleria Ferrari w Maranello pod Bolonią