Kampania ma przydomek regionu bardzo chaotycznego. Ponoć wynika to z tego, że tutejsi mieszkańcy posiadają energiczny temperament i niesamowicie dobry humor.

Kuchnia regionu Kampanii jest zatem pełna niesamowitych potraw znanych i lubianych nie tylko w samych Włoszech, ale także w innych częściach świata. To stąd pochodzą przepisy na różnego typu spaghetti, maccheroni i pizzę.

Bardzo żyzna wulkaniczna gleba znajdująca się u stóp Wezuwiusza sprawiła, że zaczęto uprawiać tutaj takie produkty rolne jak: papryka, pomidory, cebula, ziemniaki, karczochy, koper włoski, cytryny i pomarańcze. Wszystkie owoce i warzywa z Kampanii posiadają bardzo wysoką jakość.

Południowe regiony Włoch, w tym przede wszystkim Kampania, jest eksporterem pomidorów na cały kraj i również poza granice państwa. W Neapolu powstały największe zakłady wyspecjalizowane w uprawie i przetwórstwie tych czerwonych warzyw.

Pomidory koktajlowe

Pomidory koktajlowe

Z tutejszych pomidorów wytwarza się pomodori pelati (pomidory bez skórki w słoiku lub puszce), concentrato di pomodoro (przecier pomidorowy), passata di pomodoro (przetarte pomidory w gęstej zalewie) oraz polpa di pomodoro (konserwowane pomidory w kawałkach). Najbardziej znaną odmianą pomidorów z Kampanii jest san marzano (owoc pomidora jest o podłużnym kształcie i słodkawym smaku, używa się go do marynowania, suszenia oraz jako składnik sosu do makaronów). Inne odmiany pomidorów to: sorrento (miękkie pomidory przeznaczone do konserw), casalino (małe, słodkie), pomodoro di cerignola (pomidory koktajlowe, używane do sałatek), marena, roma, pachino, perino (pomidory przeznaczone do pomodori pelati), sardo (jadane na surowo), ramato, napoli (podobne do san marzano, lecz trochę mniejsze i bardziej okrągłe), palla di fuoco (do sałatki pomidorowej) oraz cuore di bue (spożywany wyłącznie na surowo).

Kampania Pomidory

Pomidory z Kampanii

Włoskie pomidory suszone

Suszone pomidory to rarytas z Włoch

Połączeniem pomidorów, bazylii, oliwy z oliwek, czosnku i makaronu spaghetti jest pasta al pomodoro. Inne znane potrawy z makaronów z Kampanii to: maccheroni alla napoletana (rodzaj makaronu podobny do spaghetti z sosem neapolitańskim na bazie wywaru wołowego z marchewką, selerem, cebulą, czosnkiem, białego wina, przecieru pomidorowego, oliwy z oliwek, bazylii oraz mozzarelli), pasta cacio e pepe (makaron spaghetti z serem caciocavallo i czarnym zmielonym pieprzem) oraz spaghetti con le vongole (makaron z małżami i pomidorami).

Włoskie spaghetti pasta al pomodoro

Włoskie spaghetti pasta al pomodoro

Pizza to typowy przysmak pochodzący z Kampanii. Ciasto na pizzę składa się z mąki z tutejszej pszenicy, drożdży, wody i soli. Następnie pozwala się mu na wyrośnięcie, a później wyrabia się tworząc okrągłe placki. Po wyłożeniu dowolnych dodatków wstawia do pieca. Pizza jest gotowa, gdy ciasto jest chrupiące, a ser dobrze roztopiony.

Pizza

Pizza - typowa potrawa z Kampanii

Kilka przykładów: pizza neapolitańska – alla napoletana (pomidory, sardele, mozzarella, oregano, oliwa z oliwek), pizza alle cipolle (pomidory, cebula, sardele, kapary, czarne oliwki, bazylia, oliwa z oliwek), pizza margherita (mozzarella, pomidory, bazylia, oliwa z oliwek), pizza aglio, olio e peperoncino (czosnek, oregano, peperoncino, oliwa z oliwek), pizza alla salsiccia (pomidory, mozzarella, kiełbasa wieprzowa, ser pecorino, oliwa z oliwek), pizza alle vongole (pomidory, małże Wenus, czosnek, pietruszka, oregano, oliwa z oliwek), pizza alla rucola (pomidory, rokieta, ser scamorza, wędzona słonina, oliwa z oliwek) oraz pizza alle cozze (omułki, ziemniaki, pomidory, ser ricotta, oliwa z oliwek).

Kampania to również region z dużą ilością ryb i owoców morza. W Zatoce Neapolitańskiej występują małże vongola gialla (małże Wenus) i vongla verace (nieco większe od vongola gialla) oraz ostrygi, omułki, mątwy i krewetki. Z ryb spotyka się tutaj sardele i sardynki.

Popularne potrawy rybne to: fritto misto di mare (smażone w głębokim tłuszczu owoce morza i sardele) oraz impepata di cozze (małże w wywarze z peperoncino, pietruszką oraz grzankami).

Kampania to stolica mozzarelli. Prawdziwy, tradycyjny kampański ser wytwarzany jest z mleka czarnych bawołów arni. Mozzarella posiada certyfikat DOC i może być produkowana w wyznaczonych miejscach, również w niektórych prowincjach Lacjum oraz Apulii. Z racji tego, że mozzarella jest bardzo popularna, zaczęto produkować ją również z mleka krowiego. Ser ten powinien zatem nie nazywać się już mozzarella, lecz nazwa pozostała.

Ser Mozzarella

Mozzarella z Kampanii

Mozzarella ma postać śnieżnobiałych kulek. Typowym daniem z Kampanii jest sałatka caprese (z mozzarellą, pomidorami i bazylią).

Sałatka Caprese

Caprese

Z wyspy Capri pochodzą takie specjały jak: ravioli capresi oraz torta caprese (ciasto z Capri z migdałami, gorzką czekoladą, masłem, cukrem i aromatyzowanym likierem). Z kolei wyspa Ischia oferuje dobre wina i królika w pomidorach.

W miejscowości Avella uprawiane są orzechy laskowe. Górskie regiony Kampanii dostarczają prawie połowę wszystkich zbiorów orzechów laskowych we Włoszech.

Włoskie orzechy laskowe w miodzie

Włoskie orzechy laskowe w miodzie

Region z Wezuwiuszem to idealne miejsce do produkcji winorośli. Nie jest jednak popularne produkowanie wina na dużą skalę. Region posiada około 27 win z certyfikatem. Wina z Kampanii to m.in. campi flegrei, cilento, falerno, galluccio, guardiolo, sannio oraz salopaca.

W Kampanii posiłek kończy się obowiązkowo cytrynowym, aromatyzowanym likierem. Limoncello posiada ponoć dobry wpływ na trawienie.