Siena to toskańskie miasto i równocześnie stolica regionu o tej samej nazwie. Choć nowoczesne, to przeszłość czuć tu na każdym roku.
Siena zachowała swoją antyczną strukturę, a nowopowstające budynki wyglądają jak ze średniowiecza, bowiem jak przed wiekami wykonywane są z palonej cegły. Od tej tradycji używania czerwonej cegły pochodzi określenie koloru – „siena palona”. Barwa cegły i dachówek estetycznie komponuje się z zielenią przyległych do miasta ogrodów wiejskich. Co ciekawe, cegła (tak zwana cotto) układana jest też na podłodze.
Będąc w Sienie, dostrzec można, że miasto nie posiada anten telewizyjnych. Otóż rozwiązane jest to poprzez łącza kablowe, gdyż anteny szpeciłyby swym wyglądem panoramę miasta. Siena jest bardzo rozwiniętym miasteczkiem pod względem telekomunikacyjnym. Posiada optyczne łącza pozwalające na dostęp do internetu i telewizji na wysokim poziomie funkcjonalności.
Jedną z najbardziej znanych tradycji sieneńskich jest wyścig konny Palio. Więcej o tym zwyczaju przy okazji opisu Placu Il Campo. Mniej znana tradycja Sieny to obrzęd przyjmowania nowonarodzonych dzieci do społeczności jednej z siedemnastu dzielnic – czyli kontrad. Gdy na świat przyjdzie noworodek, jest on chrzczony dwukrotnie – w kościele oraz w fontannie kontrady, z której wywodzi się matka bobasa.
Flagi kontrad, Photo taken by wpopp, GNU Free Documentation License
Fontanna kontrady, Photo taken by GiorgioPro, GNU Free Documentation License
Choć Włochy kojarzą się z dobrym winem i zaawansowaną kulturą picia, mieszkańcy Sieny lubują się w piciu wina ze szklanek w starych barach. Jednym z ich ulubionych miejsc jest Osteria – najstarsze bistro w mieście, tzw. „Wieżowiec”. Pub funkcjonuje od początku XIX wieku. Rozpoczynał jako winiarnia.