Włoskie miasto Piza leży w Toskanii nad rzeką Arno i dzieli ją 13 kilometrów od Morza Tyrreńskiego (kurorty wakacyjne z Viareggio i Torre del Lago Puccini na czele). Pisa jest toskańskim miasteczkiem nadmorskim ze słynną na całym świecie krzywą wieżą. Campo dei Miracoli (tzw. Pole Cudów) jest głównym punktem tego miasta. To właśnie tutaj znajduje się słynna wieża. Piza stała się łatwo dostępna dzięki tanim lotom do tutejszego lotniska Galileo Galilei. Mapa przedstawia położenie Pizy w odniesieniu do Florencji:
Zobacz nasz przewodnik po Pizie – oto atrakcje turystyczne Pizy:
Krzywa Wieża w Pizie
Miasto słynie głównie z Torre Pendente (Krzywa Wieża), która stoi na Polu Cudów (Campo dei Miracoli). To centralny punkt Pizy, do którego ściągają wycieczki z całego świata. Jest tu także katedra i baptysterium.
Katedra z fasadą w stylu lombardzkim datowana jest na 1063-1118. Była odbudowana w 1604 roku po pożarze. Fasadę ozdabia kolorowy piaskowiec i płytki ze szkła i majoliki. Godne zobaczenia: drzwi z brązu Bonannusa, mozaika Chrystus w Majestacie i ambona Giovanniego Pisano. Camposanto to nazwa nekropolii w pobliżu katedry w Pizie, przy Campo dei Miracoli.
Baptysterium wg projektu Diotisalvi łączy style romański (bryła), gotycki (pinakle na elewacji) i renesans (arkady). Giovanni i Nicola Pisano ukończyli obiekt, a marmurową chrzcielnicę dodał Guido Bigaralli. Warta zobaczenia jest też ambona Nicoli Pisano.
Ogromny plac Piazza dei Cavallieri otoczony budowlami, które powstały jeszcze w średniowieczu. Dzisiaj w weekendy w noce zbiera się młodzież i świętuje wolne dni, a za dnia turyści mogą napotkać ulicznego grajka, który gra i śpiewa włoskie piosenki.
Mały kościół Santa Maria della Spina nad rzeką Arno z 1230 roku przebudowano w duchu gotyku w 1323 roku. Co ciekawe w 1871 kościół przesunięto o parę metrów. Niegdyś przechowywano tu relikwię korony cierniowej Jezusa.
Można udać się także do Muzeum Opera del Duomo (zbiory katedry i baptysterium), Muzeum Sinopie (szkice fresków z murów Camposanto zniszczonych w II Wojnie Światowej w 1944 roku).
Museo Nazionale di Palazzo Reale: Dawna rezydencja letnia rodziny Medyceuszów.
Museo Nazionale di San Matteo: Muzeum Narodowe gromadzi ważne kolekcje średniowiecznego malarstwa i rzeźbiarstwa z Pizy i Florencji, a także drewniane rękodzieło i manuskrypty.
Chiesa di San Paolo a Ripa d’Arno: Kościół w dzielnicy Świętego Antoniego (San Antonio).
Bazylika Romanica: Świątynia w San Piero a Grado umiejscowiona podobno w miejscu, gdzie dopłynął Piotr Apostoł.
Mueso degli Strumenti di Calcolo: Muzeum Instrumentów Mierniczych, jak przetłumaczyłbym to ja, zawiera przyrządy, którymi posługiwał się Galileusz – na przykład „Kompas Geometryczny i Militarny”.
Domus Galileiana: Muzeum i biblioteka Dom Galileusza, która gromadzi ważne publikacje naukowców dwudziestego wieku. Można tutaj obejrzeć dwa listy podpisane przez Galileusza.
Muzeum Grafiki w Palazzo Lanfranchi sui Lungarni: Kolekcje sztuki graficznej.
Palazzo Blu: Dawniej Palazzo Giuli Dell’Angelo.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Pizie: Najstarszy uniwersytecki ogród botaniczny świata założono w 1544 roku.
Ogród Scotto: Założony na początku XIX wieku.