Macerata, miasto w środkowej części regionu Marche, położone na pięknym wzgórzu między doliną Chienti oraz rzeką Potenzą. Historyczne centrum miasta otoczone jest XVI wiecznymi murami, nowsza część miasta natomiast wybudowana została już za murami, połączenie to jednak prezentuje się całkiem harmonijnie.
Macerata jest oddalona od Morza Adriatyckiego o około 30 km. W mieście znajduje się również jeden z ważniejszych, założony w roku 1920, włoskich Uniwersytetów.
Większość zabytków Maceraty znajduje się na terenie Starego Miasta, czyli historycznego centrum. Centralnym punktem miasta jest Piazza della Libertà (Plac Wolności), przy którym znajduje się siedziba burmistrza oraz władz miejskich. Miasto przez wiele wieków było blisko związane z papiestwem, dlatego też w Maceracie można znaleźć wiele zabytków sakralnych.
Będąc w Maceracie warto odwiedzić Piazza della Libertà by zobaczyć znajdujące się tutaj budynki oraz kamienice: Loggia dei Mercanti, kościół św. Pawła, Palazzo del Comune, Torre Civica (wieża zegarowa) oraz Palazzo dell’Università, czyli siedzibę tutejszego Uniwersytetu.
Ważnym zabytkiem sakralnym jest Katedra św. Juliana wybudowana w latach 1771–1790, znajdująca się przy Piazza san Vincenzo Maria Strambi, czyli przy placu jednego z najważniejszych biskupów Maceraty, który został pochowany właśnie w tej katedrze. Przy katedrze działa chór Cappella Musicale della Cattedrale di Macerata. Kolejnym zabytkiem jest Sanktuarium Matki Bożego Miłosierdzia, katolicka świątynia z XV wieku, wybudowany w czasie zarazy jako miejsce wspólnych modlitw mieszkańców. Wewnątrz można podziwiać wiele dzieł sztuki od obrazów po freski; od rzeźb po witraże.
By zapoznać się z historią miasta oraz regionu Marche warto odwiedzić również Muzeum miejskie w Maceracie z licznymi zabytkami. Ciekawym miejscem jest również Biblioteka Mozzi-Borgetti. Na jej pierwszym piętrze znajduje się Sala degli Specchi (Sala Luster), zaprojektowana przez Vincenza Martini. Można tutaj zobaczyć piękne malowidła Domenica Marzapani oraz Domenica Cervini, a także drewniane medaliony przedstawiające filozofów oraz ludzi nauki.