Herculanum (Herkulaneum, łac. Herculaneum, gr. Heraklejon, wł. Ercolano) to miasto położone w południowych Włoszech, w regionie Kampania, w sąsiedztwie Wezuwiusza, zniszczone wraz z Pompejami podczas wybuchu wulkanu w 79 roku. Miasto, choć mniej znane od sławnych Pompei jest dużo lepiej zachowane, dzięki czemu łatwo można się tutaj przenieść do czasów, gdy terenami tymi władali Rzymianie.
W mieście można podziwiać dobrze zachowane drewniane konstrukcje, nawet dwukondygnacyjnych budowli. Warto wybrać się do przepięknej rezydencji na brzegu morza Villa dei Papiri, gdzie przechowywano niegdyś 1700 greckich i rzymskich papirusów, które obecnie zgromadzone są w Museo Archeologio Nazionale w pobliskim Neapolu. Wewnątrz można podziwiać piękne rzeźby z brązu i marmuru oraz marmurowe posadzki i basen.
Spacerując główną ulicą dotrzemy do Auli Augustalesa, której ściany pokryte są pięknymi freskami, które stanowiły niegdyś hołd dla cesarzy. Wart uwagi jest także Dom Neptuna, którego właściciele prowadzili znajdujący się obok sklep z trunkami, który jest tylko jednym z wielu, które pozostały w tej okolicy. W pobliskiej piekarni do dziś można zobaczyć piec oraz kamienie młyńskie, a w sklepie farbiarza, zachowały się prasy do ubrań.
Miasto dzięki dobrym połączeniom kolejowym z Neapolem i Sorrento, może być odwiedzane nawet przez osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na zwiedzanie. Heraculanum jest również mniej zatłoczone od pobliskich Pompejów, co daje większy komfort zwiedzania.