Parma – między zabytkami a symbolami włoskiej kuchni.
Organizując jednodniową wycieczkę po Parmie warto zwiedzić tutejszą katedrę, baptysterium oraz Palazzo della Pilotta. Przy ładnej pogodzie koniecznie trzeba wybrać się na spacer po ogrodach przy Pałacu Książęcym. Na koniec nie można sobie odmówić tutejszych przysmaków, bo kto z nas nie słyszał o prosciutto czy parmigiano.
Parma to miasto położone w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania. Według źródeł historycznych została założona w 183 roku p.n.e., jako rzymska kolonia, istnieją jednak przesłanki, iż wywodzi się już z czasów Etrusków. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy, rządzonego przez dynastię Farnese.
Zwiedzanie rozpoczynamy od Piazza del Duomo, nad którym góruje katedra romańska z gotycką dzwonnicą oraz przyległe do kościoła, Baptysterium, którego budowa rozpoczęła się w 1196 roku. Za romańską fasadą oraz portalem strzeżonym przez lwy, wewnątrz katedry, warto zobaczyć XII-wieczną rzeźbę, Złożenie do grobu Benedetta Antelamiego oraz XVI-wieczne freski Antonia da Correggia.
Carlo Ferrari, CC-BY-SA, commons.wikimedia.org/wiki/File:Duomo_e_Battistero_di_Parma.jpg
Z religijnego serca miasta przenosimy się do jego kulturalnej części. Spacerując ulicami Pisacane oraz Garibaldi dochodzimy do Piazza della Pace oraz Piazzale della Pilotta, przy którym znajduje się Palazzo della Pilotta. Pałac powstały w 1583 roku, przez niemal 150 lat był rezydencją rodu Farnese. Kiedy jednak Księstwo Parmy przeszło w posiadanie Burbonów, monument został przekazany drugiej żonie Napoleona. Wewnątrz znajduje się Akademia Sztuk Pięknych ze szkołą malarstwa, Biblioteka Książęca, Galeria Narodowa, której pokaźne zbiory malarstwa mogą rywalizować w całym regionie jedynie z Pinakoteką w Bolonii, Muzeum Archeologiczne oraz prywatny teatr dynastii książęcej, Teatro Farnese.
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu warto wybrać się na spacer po ogrodach Palazzo Ducale, czyli Pałacu Książęcego wybudowanego w 1561 roku dla księcia Ottavio Farnese. Monument wzniesiony został na miejscu dawnego zamku rodziny Sforzów. Mówi się, że szczyt rozkwitu Parmy przypada na XVI i XVII wiek, za panowania rodu Farnese, jednak dworskie życie rozkwitło tutaj pod rządami Marie-Louise, drugiej żony Napoleona, która otwarła tutejsze ogrody dla każdego. Kompleks pałacowy zawiera także Palazzo Eucherio Sanvitale z pięknymi freskami Parmigianina. Tutejszy park książęcy został zaprojektowany przez Vignolę w XVI wieku, następnie zmieniony w 1749 roku na ogród w stylu francuskim za sprawą Marie-Louise.
Parma 073 by Udo Schröter, on Flickr
Asia Bienek
Wybierasz się do Parmy? Napisz czego się spodziewasz!
Byliście w Parmie? Prześlijcie swoją relację!