Bari, niegdyś mała rzymska osada zwana Barium lub Barion, dziś jest stolicą Apulii. Położone jest nad Adriatykiem. Liczy około 400 tysięcy mieszkańców.
Miasto dzięki otwarciu na morze stosunkowo przyswoiło sobie chrześcijaństwo, które „przypłynęło” z Azji. Według lokalnej tradycji to sam Święty Piotr miał konsekrować tutejszego pierwszego biskupa. Wiedza historyków nie potwierdza tych rewelacji i milczy na temat początków chrześcijaństwa w tym miejscu.
Faktem jest natomiast, że Bari rozwinęło się w wiekach VI-X dzięki przekształceniu w największy port południowo-wschodnich Włoch. W okresie wypraw krzyżowych Bari bogaciło się na handlu morskim. Dziś jest nowoczesnym miastem przemysłowym z połączeniami lotniczymi do wielu ważnych miast w Europie (odnowione lotnisko nazwane zostało ku czci Jana Pawła II – Karol Wojtyła Airport).
Warto odwiedzić tu zamek Castello Normanno Svevo odbudowany przez cesarza Fryderyka II z Hohenstaufenów (pierwotnie wybudowany przez Rogera II z Sycylii w 1131 roku), katedrę San Subino z XII wieku, Teatr Petruzzelli, bazylikę Św. Mikołaja (San Nicolo) w stylu romańskim z XI wieku, stare miasto zwane Barivecchia (choć ponoć jest tu niebezpiecznie i łatwo o guza na głowie), a także nagrobek królowej Polski Bony Sforzy z 1593 r. i pałac Sforzów z XVI wieku.
Patronem miasta jest Święty Mikołaj. Jego święto przypada na 8 maja.
Jako ciekawostkę można podać fakt, że po przeciwległej stronie Adriatyku, w Czarnogórze (Monte Negro) znajduje się miejscowość Bar. Od 1443 do 1571 roku region był pod rządami Wenecji i wchodził w skład weneckiego regionu Albania Veneta. Mieszkańcy Wenecji mówili o tym mieście w używanym do XVIII wieku języku weneckim jako Antivari, czyli anty-Bari – w wolnym tłumaczeniu – przeciwległe Bari. I tak już zostało. Dziś Bar w języku włoskim to Antivari.