Stolicą Abruzji (Abruzzo) jest L’Aquila. Ważniejsze miasta tego regionu to Chieti, Pescara (będąca głównym portem regionu) i Teramo.
Zobacz też: mapa Abruzji

Abruzja
Logo promujące region Abruzji

Latem region oferuje turystom kąpieliska nad morzem oraz wypoczynek nad rzekami Vomano, Pescara, Sangro i Trigno oraz jeziorem Fucino. Zimą turystami zapełniają się ośrodki sportów zimowych w górach Apeniny Środkowe ze szczytami Corno Grande 2912 m n.p.m. oraz Monte Amaro 2795 m n.p.m.

W Abruzji uprawia się zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, winorośl, drzewa owocowe, oliwki oraz rozmaite ciepłolubne warzywa. Hoduje się bydło i owce oraz łowi się morskie ryby. Przemysł rozwinął się wokół wydobycia gazu ziemnego i boksytów.

Abruzję tworzą cztery prowincje:
prowincja L’Aquila
prowincja Chieti
prowincja Pescara
prowincja Teramo

W starożytności Aprutium (nazwę Abruzja przyjęto w IX wieku) zamieszkiwały plemiona italskie. W 304 p.n.e. region podporządkowany został Rzymowi. Długo później, bo w VII wieku został podbity przez Longobardów. Północna część weszła do księstwa Spoleto, a część południowa (obecne Molise) znalazła się pod kontrolą Księstwa Benewentu. Od XII wieku Abruzją władali Normanowie w ramach Królestwa Sycylii. W 1240 roku cesarz Fryderyk II założył miasto L’Aquila – obecną stolicę regionu. Po upadku rodu Hohenstaufów od połowy XIII wieku przeszła z rąk Andegawenów (od 1282 w Królestwie Neapolu) do królów Hiszpanii i Burbonów. W 1861 roku weszła w skład zjednoczonego Królestwa Włoskiego.

Włochy Abruzja
Herb regionu Abruzji