Większość osób podróżujących do Włoch wybiera samolot jako najlepszy środek transportu. Polska ma wiele dogodnych połączeń lotniczych z największymi włoskimi miastami. Kursy obsługują między innymi PLL Lot, włoska Alitalia, niemiecka Lufthansa, a także tanie linie takie jak Wizz Air lub Ryanair oraz nowe polskie linie OLT Express. Bez problemu możemy dotrzeć do takich miast jak Rzym, Mediolan, Bolonia czy Wenecja. Poszczególne linie proponują również połączenia z Turynem, Weroną, Florencją, a także Sycylią i Sardynią. Należy jednak pamiętać, że część linii, szczególnie tanich, z powodu kosztów, lądują na podmiejskich lotniskach, a nie głównych, co wiąże się z kosztem dojazdu do centrum. Nie są to jednak bardzo duże koszty (w Rzymie i w Bolonii ok. 1,5 euro).
Z wielu polskich miast można dotrzeć do Włoch autobusem. Podróż trwa jednak od 15 do 25 godzin, w zależności od miejsca wyjazdu oraz celu naszej podróży. Wśród plusów połączeń autobusowych możemy wymienić możliwość bezpośredniego połączenia z wieloma miastami Włoch, do których samolot nie dociera. Minusem jest jednak długi przejazd oraz niekoniecznie niższa cena w porównaniu do samolotu.
Wiele osób wybiera także samochód, dzięki czemu samemu można zaplanować podróż. Jadąc samochodem wybieram drogę przez Słowację i Austrię, co umożliwia przerwę na zwiedzanie Wiednia lub Bratysławy. Należy także pamiętać o zakupie winiet na Słowacji oraz w Austrii i problemie z tankowaniem gazu na austriackiej autostradzie (jest tam tylko jedna stacja z gazem). We Włoszech autostrady płatne są przy jej opuszczaniu, jak w Polsce. Wszystkie kraje należą do strefy Schengen, dzięki czemu możemy swobodnie przejechać przez granicę.
Najlepszym środkiem transportu we Włoszech jest pociąg. Najlepszy nie znaczy jednak najtańszy, niestety jest wręcz przeciwnie. We Włoszech istnieje kilka rodzajów pociągów: regionalne, intercity, espresso oraz freccia (super szybki pociąg). Systemem kolei zarządza państwowa firma Trenitalia (www.trenitalia.com). Na ich stronie można odnaleźć rozkład jazdy, zakupić bilet oraz znaleźć informacje na temat obowiązujących promocji. Jadąc włoskim pociągiem należy pamiętać o konieczności skasowania biletu na stacji, w żółtym kasowniku, w przeciwnym razie podczas kontroli zapłacimy mandat.
Połączenia autobusowe między miastami są mało popularnym sposobem podróżowania po kraju. Nie istnieje ogólnokrajowy przewoźnik, a jedynie kilka mały firm prywatnych. Niestety połączenia te są drogie, a bilety należy kupić z dużym wyprzedzeniem.
Komunikacja miejska w większych miastach jest dobrze zorganizowana. Rozkłady jazdy znajdują się na przystankach, a autobusy są w miarę punktualne. Bilety najczęściej są ważne przez 60-90 minut, dzięki czemu podczas podróży możemy się przesiadać.
Z wypożyczeniem samochodu we Włoszech nie ma problemów. Aby wypożyczyć auto należy mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy oraz kartę kredytową. Większość wypożyczalni zgadza się na oddanie samochodu w innym miejscu niż został on wypożyczony.
Dzięki wprowadzeniu tanich połączeń między większymi włoskimi miastami, coraz więcej osób wybiera ten środek transportu do podróży po kraju. Takie połączenia proponuje Alitalia, a także Ryanair.