Plac jest swego rodzaju przedsionkiem Watykanu. Stąd wchodzi się w głąb państwa-miasta, którym włada papież. Do placu, z serca Rzymu, prowadzi Via della Conciliazione. Na jego środku stoi obelisk symbolizujący triumf chrześcijaństwa.
Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione (im dalej od bazyliki). Powoduje to skrócenie perspektywy i optyczne zbliżenie fasady bazyliki. Ponoć istnieje takie miejsce na placu, w którym można stracić z oczu drugi rząd kolumn i zobaczyć jedynie jeden. Nam się nie udało tego punktu znaleźć (mieliśmy mało czasu, spróbujemy drugim razem:).
Plac Świętego Piotra w Watykanie wraz z otaczającą go kolumnadą autorstwa Berniniego
Widok na Plac Świętego Piotra i wylot ulicy Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca – znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Po obu stronach obelisku tryskają dwie fontanny.
Fontanna na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jedną wykonano według projektu Berniniego, a drugą opracował Maderno
Ołtarz na placu przed Bazyliką Świętego Piotra
Do bazyliki wchodzi się po schodach wykonanych – a jakże – przez Berniniego. Po obu stronach bazyliki postawiono posągi przedstawiające Świętego Piotra i Świętego Pawła. Na zdjęciu pokazujemy pomnik Świętego Piotra
A tu pomnik Świętego Pawła
Kostka na Placu Św. Piotra upamiętniająca zamach na życie Jana Pawła II. Obecnie na jej miejscu ma znajdować się tablica pamiątkowa. To tu znajdował się papież, gdy padły strzały.