Będący zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, popularnie il Vittoriano) dominuje nad placem Weneckim. Monumentalna budowla z białego marmuru stanowi pomnik – projektu Giuseppe Zaconiego – zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch.
Na cokole ustawiono dwunastometrowy konny pomnik króla. Pod nim stoi płaskorzeźba bogini Rzymu na złotym tle. Poniżej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie ogień, a żołnierze trzymają wartę. Budowlę zamyka półokrągły portyk z kolumnami, spod których roztacza się malownicza panorama Rzymu oraz widok na Plac Wenecki (włoski: Piazza Venezia) zabudowany w XV wieku przez Leone Battista Albertiego.
Vittoriano dostępny jest bezpłatnie dla zwiedzających codziennie od 9:30 do 16:30. Mieszczące się tu Museo del Risorgimento (czynne do 18:30, bezpłatne) prezentuje zbiory upamiętniające rewolucję, która w 1870 roku doprowadziła do zjednoczenia Włoch.
Ołtarz Ojczyzny powstał w latach 1885 – 1911. W 1921 dobudowano Grób Nieznanego Żołnierza. Choć budowla robi wrażenie, Włosi nie lubią jej XIX-wiecznego neoklasycystycznego stylu. Określają ją tak „czułymi” określeniami jak „mydelniczka”, „maszyna do pisania”, „tort weselny” i „sztuczna szczęka”. Wielu mieszkańców Rzymu uważa też za wysoce niestosowne, że Ołtarz Ojczyzny wzniesiono na ruinach świątyni Jowisza, grzebiąc prawdopodobnie cenne okazy ze starożytności.
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie z pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza
Ołtarz Ojczyzny nocą
Ołtarz Ojczyzny mieszczący się przy Placu Weneckim
Ołtarz Ojczyzny – ujęcie lewej strony
Ołtarz Ojczyzny – ujęcie prawej strony
Zobacz na mapie Rzymu: