Rzym położony jest w centrum „buta”, czyli Półwyspu Apenińskiego. Poniżej przedstawiliśmy informacje praktyczne dla wybierających się do Rzymu.
Przeczytaj te wskazówki oraz zobacz mapę Rzymu
Lotnisko im. Leonardo da Vinci Rzym Fiumicino położone jest 32 km na południowy-zachód od centrum Rzymu. Port jest dobrze skomunikowany z centrum miasta, za pośrednictwem kolei, linii autobusowych i taksówek.
Pociągiem Leonardo Express z lotniska dojedziemy do stacji kolejowej Rzym-Termini w ciągu 32 minut, bez żadnych przystanków. Taki kurs odbywa się co pół godziny. Pierwszy pociąg wyjeżdża o 05:52, a ostatni o 23:30. Cena biletu w jedną stronę wynosi 14 euro (15 euro u konduktora). Bilety można kupić w kasach na dworcu lub w automatach.
Inną, wolniejszą opcją kolejową jest pociąg podmiejski FR1 do Orte lub Fara Sabina, który kursuje co 15-30 minut i zatrzymuje się na takich stacjach, jak: Trastevere – Ostiense – Tuscolana – Tiburtina, ale omija stację główną Termini. Czas jazdy to koło 40 minut, a koszt biletu to 8 euro (ważny przez 90 minut do wszystkich stacji Rzymu).
Najtańszą bezpośrednią opcją dojazdu do centrum Rzymu i Ostii jest przejazd autobusem Cotral, którego przystanek na lotnisku znajduje się przy ulicy, między terminalem 2 i 3. Przejazd do centrum kosztuje 4,50 euro (7 euro u kierowcy). Bilety na lotnisku można kupić w barach AUTOGRILL i sklepie TABACCAIO FERRETTI (Terminal 3).
Najtaniej ale z przesiadkami dostaniemy się do centrum miasta korzystając z autobusu Cotral do Lido di Ostia (kierunek: Piazza della Stazione) – bilet kupujemy w kiosku na terenie terminalu 1, w cenie 1,20 euro. Przesiadamy się do pociągu podmiejskiego, którym jedziemy do Stazione Roma Porta S. Paolo – Piramide. Kupujemy bilet czasowy aglomeracji Rzymskiej (75 minut – 1 euro), i dzięki niemu kontynuujemy dalszą podróż metrem, np. do ścisłego centrum miasta. Oznacza to, że za całą podróż z lotniska zapłacimy 2,20 euro.
Lotnisko Ciampino, obsługujące głównie tanie linie lotnicze, położone jest 15 km na południowy-wschód od centrum Rzymu.
Z tego portu lotniczego mamy do dyspozycji linie autobusowe lub taxi. Do stacji Termini w Rzymie dojedziemy autobusami Sitbus lub Terravision. Czas jazdy może zająć od 30 minut do 1 godziny, w zależności od ruchu na trasie. Bilety kosztują odpowiednio 6 i 4 euro w jedną stronę.
Nieco tańszym rozwiązaniem jest podróż autobusem podmiejskim Atral do pierwszego przystanku stacji metra linii „A” Anagnina (bilet kosztuje 1,20 euro) z przesiadką do metra, które szybko i tanio zawiezie nas do centrum Rzymu (bilet na jeden przejazd metrem wynosi 1 euro).
Niewątpliwie najlepszym sposobem na zwiedzanie Rzymu jest spacer. Obiekty warte poświęcenia naszej, choćby kilkuminutowej uwagi, rozmieszczone są właściwie co 50 metrów. Nie oznacza to jednak, że komunikacja miejska nie jest przydatna, do wybranych „perełek” Rzymu trzeba czasem dalej podjechać.
METREBUS, czyli zintegrowany system komunikacji publicznej w Rzymie tworzy kilkadziesiąt linii autobusowych, dwie linie metra podziemnego, kilka linii kolejowych i tramwajowych oraz jedna linia trolejbusowa. Na szczęście tymi wszystkimi środkami lokomocji możemy podróżować na ten sam bilet.
Bilety są do nabycia w kasach biletowych głównych stacji metra oraz w automatach biletowych umieszczonych na wszystkich stacjach metra, pętlach autobusowych, tramwajów i trolejbusów.
Podstawowe rodzaje biletów w Rzymie:
BIT- bilet czasowy 100 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania) – 1,50 euro.
BIG – bilet jednodniowy, dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 dnia skasowania – 6,00 euro.
BTI – bilet trzydniowy – 16,50 euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 trzeciego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
CIS – bilet tygodniowy – 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
Abonament miesięczny osobisty – przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy – 35 euro
Abonament miesięczny wolny – bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy – 53 euro
Bilety trzeba skasować jeszcze przed wejściem na peron. Za brak ważnego biletu grozi kara w wysokości ok. 50 euro. Dzieci do lat 10 mogą jeździć za darmo, o ile towarzyszy im osoba dorosła.
By zwiedzanie Wiecznego Miasta było sprawniejsze i tańsze, władze miasta wyszły na przeciw oczekiwaniom turystów i wprowadziły karty turystyczne ROMA PASS (trzydniowa) i ROMA PASS 48 hours (dwudniowa). Wykupienie ich najbardziej opłaca się wtedy, kiedy mieszkamy poza centrum Rzymu i korzystamy z komunikacji miejskiej oraz chcemy zwiedzać muzea.
Pakiet ROMA PASS kosztuje 36 euro i zawiera:
– nieodpłatny wstęp do dwóch pierwszych zwiedzanych muzeów państwowych w Rzymie;
– zniżki do wszystkich kolejnych muzeów państwowych w Rzymie (przez trzy dni ważności karty);
– wstęp gratis do niektórych mniejszych muzeów: Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti w parku Villa Borghese, Museo Canonica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico oraz Villa di Massenzio;
– zniżki na niektóre wystawy i spektakle w Rzymie;
– trzydniowy dostęp do środków transportu ATAC (autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro A i B, linie metra metra naziemnego Roma-Pantano, Roma-Lido, Roma-Viterbo w obrębie miasta Rzym).
Pakiet ROMA PASS 48 hours kosztuje 28 euro i zawiera:
– nieodpłatny wstęp do pierwszego zwiedzanego muzeum państwowego w Rzymie;
– zniżki do wszystkich kolejnych muzeów państwowych w Rzymie (przez trzy dni ważności karty);
– wstęp gratis do niektórych mniejszych muzeów: Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti w parku Villa Borghese, Museo Canonica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico oraz Villa di Massenzio;
– zniżki na niektóre wystawy i spektakle w Rzymie;
– dwudniowy dostęp do środków transportu ATAC (autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro A i B, linie metra metra naziemnego Roma-Pantano, Roma-Lido, Roma-Viterbo w obrębie miasta Rzym).
Co ważne, obie te karty nie obejmują transportu kolejowego Trenitalia oraz autobusów Atral/Cotral – czyli nie można na nie dojechać z/do lotniska Fiumicino i Ciampino.
Z kartą turysta otrzymuje także mapę centrum Rzymu oraz informator turystyczny o muzeach i bieżących wydarzeniach kulturalnych.
Niestety, Muzea Watykańskie oraz inne niepaństwowe miejsca turystyczne nie wchodzą w pakiet usług kart ROMA PASS.
Karty można kupić w muzeach i w Punktach Informacji Turystycznej.
– Muzeum Watykańskie darmowe w ostatnią niedzielę każdego miesiąca w godzinach 9-14
– Panteon
– Plac Hiszpański (Piazza di Spagna)
– Bazylika św. Piotra (bez wjazdu na kopułę – 7 euro)
– Plac Navona
– Usta Prawdy (Bocca della Verita) w Bazylice Santa Maria in Cosmedin
– Fontanna di Trevi
– Groty Watykańskie z grobem papieża Jana Pawła II
– Campo dei Fiori
– Bazylika św. Klemensa
– Via Appia Antica – najstarsza droga w Rzymie
– Widok na Forum Romanum od strony wschodniej i północno-zachodniej
– Ogrody Borghese
– Łuk Konstantyna i spacer dookoła Koloseum
Informacje o tych miejscach w artykułach sekcji Rzym [przewodnik]
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas.
Wiesz więcej? Pomóż innym – dodaj poradę!