Muzea: Stop dla Tygodnia Kultury Włoskiej. Darmowe wejściówki tylko w ostatnią niedziele każdego miesiąca.

Zmieniają się reguły darmowych wejść do włoskich muzeów. Ministerstwo Kultury i Turystyki ogłosiło nowe zasady przyznawania darmowych oraz zniżkowych wejściówek do muzeów państwowych na terenie całego kraju, przedstawiając jednocześnie wyniki sondażu przeprowadzonego w tej sprawie wśród odwiedzających.

Z powodu trwającego kryzysu Ministerstwo Kultury Włoch odwołało tegoroczny, organizowany zawsze na wiosnę, Tydzień Kultury Włoskiej. Każdego roku podczas tej imprezy można było zwiedzić za darmo 419 muzeów i wykopalisk archeologicznych w całym kraju. Tydzień Kultury Włoskiej, impreza organizowana od ponad 10 lat, zostanie zniesiona – mówi Anna Maria Buzzi, przedstawicielka Ministerstwa, dla włoskiej gazety La Stampa. – Aby zrekompensować jej brak, wstęp do muzeów państwowych będzie darmowy w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Kolejną inicjatywą będzie wejście dla par, 14 lutego, w dzień Świętego Walentego, w ramach jednego biletu.

Z przedstawionych przez Ministerstwo danych wynika, że kryzys jest dla włoskich muzeów bardzo odczuwalny. W minionym roku liczba zwiedzających spadła o ponad 10 procent, w porównaniu z rokiem 2011.

Pozostaje jednak pytanie czy nowości te przypadną do gustu odwiedzającym. Przeprowadzone wśród turystów badania pokazują, że wolą oni cykliczne darmowe wejściówki, od tych okazyjnych, dostępnych od czasu do czasu. To pokazuje, że pomysł na darmowe wejście do muzeów w każdą ostatnią niedziele miesiąca sprosta ich oczekiwaniom. Pozytywny jest również fakt, że aż 75% z 7000 ankietowanych odpowiedziało, że rozumieją ważność kupowania biletów do muzeów, co pokazuje, że są świadomi potrzeb finansowych na cele związane z konserwacją narodowego dziedzictwa artystycznego i kulturalnego. 75% ankietowanych opowiedziała się również za rozszerzeniem godzin otwarcia muzeów. Jednocześnie 50% osób sądzi, iż w większości przypadków ceny biletów są za wysokie.

Źródło: La Stampa

Joanna Bienek