Danuta Kowalewska od ponad piętnastu lat mieszka we Włoszech. Przebywa w regionie Abruzja, w okolicach miasteczka Scafa, gdzie pomaga Polakom przygotować włoskie wakacje marzeń. – Jestem Polką z Wielkopolski. We Włoszech mam wielu znajomych, którzy zdecydowali się udostępniać kwatery i wolnostojące domy pod wynajem w dobrych cenach. Do pośredniczenia w wynajmie zainspirowali mnie zagraniczni turyści. Abruzja jest regionem mało znanym i reklamowanym w Polsce, ale zapewniam, że to właśnie tutaj poznacie Państwo smak i barwę prawdziwych Włoch.

Abruzja Wakacje

Danuta Kowalewska


Oddajemy głos Pani Danucie, właścicielce wloskiewakacje.pl

Zapraszam do spędzenia wakacji we Włoszech, w regionie Abruzja, pomiędzy Adriatykiem a Apeninami, a dokładniej w okolicach miasteczka Scafa. Scafa nazywana jest „bramą wjazdową” do Apenin – pasma górskiego Majella. Tutaj krzyżują się drogi z pobliskich górskich miasteczek. Scafę dzieli 28 kilometrów do plaż Riwiery Adriatyckiej w Peskarze.

Abruzja

Abruzja jest zwana zielonym regionem Europy lub „mostem” łączącym południe i północ Włoch. Można tu korzystać zarówno z uroków morza, jak i gór. Jednego dnia możecie być na najwyższym szczycie w Apeninach (Wielki Róg 2912m n.p.m.) i pluskać w Adriatyku, opalać na piaszczystej plaży.

Są tu zacne kościoły, starożytne nekropolie, muzea, pustelnie i groty. Pielgrzymi z Polski przybywają przed Święte Oblicze z Manopello (10 kilometrów od Scafy) i Cud Eucharystyczny z Lanciano (60 km). Bogata jest nie tylko sfera zabytków, ale także natura – 30% terytorium Abruzji jest chroniona, znajdują się tu trzy parki narodowe, jeden regionalny, wiele rezerwatów naturalnych). Jeśli chodzi o rozrywkę – popularne są parki wodne w Vasto i Tortoreto. Warto rozsmakować się w tradycyjnej kuchni regionu Abruzja. Najlepiej podczas wieczornego świętowania w jednej z licznych knajpek przy uroczych deptakach tutejszych miasteczek.

Kilka miejsc wartych odwiedzenia w Abruzji,

których nie znajdziecie w przewodnikach

Miasteczko SERRAMONACESCA

SAN LIBERATORE – Kościół Benedyktynów u podnóża gór Maiella z X w. Założycielem był Carlo Magno (Karol Wielki). W kościele można podziwiać piękną mozaikę podłogową oraz częściowo zachowane freski.
W pobliżu kościoła: szlak turystyczny (wejście po lewej stronie kościoła) wzdłuż rzeki ALENTO, gdzie można podziwiać tzw. TOMBE RUPESTRE (grobowce skalne z ok. VIII w.)
Czas przejścia szlaku ok. 45 minut. Wyjście przy kościele.

Dojazd: W centrum miasteczka na krzyżówce w prawo. Należy śledzić oznakowanie

Ruiny Zamku MENARDO (CASTEL MENARDO) – Forteca miała funkcję obronną S. LIBERATORE. Miała krótką egzystencję, ponieważ powstała w ok. XII w., a została zniszczona (i nieodbudowana) w XV w. Prowadzi do niej szlak turystyczny (ok. 30 minut). Ładne widoki.

Zamek ROCCASCALEGNA (CASTELLO ROCCASCALEGNA)

Zamek usytuowany na skale. Początkowo na tejże skale żyła grupa ok. 20 osób. Aby dotrzeć na wierzchołek skały używano drewnianych drabin, stąd też nazwa:
ROCCA – skała
SCALE – drabiny
LEGNA – drewno
Z czasem osadnicy zaczęli kontrolować okoliczne terytorium, uzyskali tytuł Baronów, powstał zamek.
Ciekawostka: Baronowie mieli prawo „pierwszej nocy” z panną młodą w dniu jej ślubu. W XV w. panujący baron zginął z ręki zazdrosnego młodego pana, który przebrał się za kobietę.

Godziny otwarcia:
marzec, kwiecień, maj, czerwiec (tylko w soboty i niedziele) – 10.00 – 13.00, 15.00 – 18.00
lipiec (wszystkie dni) – 10.00 – 13.00, 15.00 – 19.00
sierpień (wszystkie dni) – 10.00 – 13.00, 15.00 – 20.00
wrzesień, październik (tylko w soboty i niedziele) – 10.00 – 13.00, 15.00 – 18.00

Bilety:
– 3€
– 2€ (dzieci 6 – 14 lat, osoby powyżej 65 lat)
– darmowe (poniżej 5 lat)

Kanion VALLE DELL’ORTA

Panoramiczny, olbrzymi kanion z rzeką Orta. Znajduje się na terenie 2 gmin: Bolognano i S.Valentino. Dostarczy nawet bardzo wymagającym podróżnikom niezapomnianych emocji.
Do „VALLE DELL’ORTA” prowadzi wiele szlaków turystycznych.

Zamek ROCCACALASCIO (ruiny)

Twierdza pełniła funkcję obronną. Należy do najwyżej usytuowanych zamków w Europie 1512 m. n.p.m. Prowadzi do niej panoramiczny szlak turystyczny.
Polecam zwiedzenie malowniczych średniowiecznych miasteczek znajdujących się w pobliżu CALASCIO: CASTEL DEL MONTE oraz SANTO STEFANO DI SESSANIO. Niedaleko od miasteczek zaczyna się CAMPO IMPERATORE – wielka równina u podnóża GRAN SASSO (2912 m.n.p.m.).

Hodowla osłów ASINOMANIA

Miejscowość: INTRODACQUA (ok. 50 km)
Dojazd: Za SULMONĄ należy obrać kierunek SCANNO

– bilet wstępu: 1€
– spacer na osiołku 20-30 min.: 7€
– organizowane są wyprawy w towarzystwie osłów (pod opieką przewodnika) po okolicznych szlakach górskich. Minimalna liczba osób w grupie: 10, koszt: 10€ od osoby
Czas wymarszu: godz. 9.00
Powrót: ok. godz. 13.00
Wymagana jest rezerwacja telefoniczna. tel. 340/3367322

Kościół pod wezwaniem Św. Tomasza

(CHIESA DI S. TOMMASO) w CARAMANICO TERME

Adres: FONTE NATALE
Kościół powstał w miejscu, w którym poganie oddawali cześć swoim bogom. Do dziś w kościele pod ołtarzem zachowała się studnia, przy której miały miejsce rytuały pogańskie. Legenda głosi, że założycielem kościoła był Antimo Antichemo (ochrzczony przez Świętego Piotra) po objawieniu trzech aniołów, które oznajmiły mu, iż w tym miejscu są również wyznawcy Jezusa i nakazały stworzenie miejsca modlitw. Aktualny kościół powstał w początkach XIII w.

Film o Abruzji

Pozdrawiam z Abruzji. Danuta Kowalewska.

Zapraszam na stronę www.wloskiewakacje.pl