Sycylia, otoczona zewsząd morzem, obfituje w ryby i owoce morza. Wpływy innych państw sprawiły, że kuchnia sycylijska opiera się również na takich produktach jak: morele, rodzynki, gałka muszkatołowa, goździki, cynamon, kakao oraz drób (przede wszystkim indyki). Znajdujemy tu także cytrusy, melony, kukurydzę, pomidory, dynię, cukinię, kapary oraz ryż i szafran.

Wybrzeże Sycylii podzielono na trzy części: wybrzeże wschodnie (prowadzące od Cieśniny Mesyńskiej do Capo Passero), wybrzeże cyklopa (pomiędzy Katanią a Aci Trezza) oraz wybrzeże południowe (rozciągające się pomiędzy Marsalą a Pozallo).

Z każdego wybrzeża wypływają kutry rybackie na połowy ryb i owoców morza. Na wybrzeżu wschodnim łowi się mieczniki, na południowym zaś barweny, małże, makrele i okonie. Do zachodnich portów wyspy trafiają tuńczyki oraz sardele, zaś północnych: morlesze, kałamarnice, mątwy, skorupiaki, małże oraz kielce.

Prawdziwym skarbem wód sycylijskich oprócz miecznika jest tuńczyk. Mattanza to tradycyjna forma połowu tuńczyków w Sycylii. W okresie letnim odbywają się również festyny z połowem tej ryby.

Z tuńczyka robi się na wyspie: bottarga di tonno (ikra tuńczyka, smażona lub jedzona na surowo), musciuma (dojrzewający, solony filet tuńczyka – dodatek do sałatek) oraz tonno alla palermitana (tuńczyk po palermsku z białym winem, rozmarynem, czosnkiem oraz sardelami). Tuńczyka jada się też na surowo jako carpaccio lub z grilla.

Cenionym produktem z Sycylii jest sól. W Trapanii, Marsali i Auguście pozyskuje się sól z wody morskiej, a w miejscowości Cattolica Eraclea znajdują się solne złoża.

Dziś sól z Sycylii nie jest już tak rozpowszechniona na świecie jak dawniej. W okolicach Trapanii zachowały się jednak, funkcjonujące nadal, warzelnie soli i młyny solne.

Sycylia to największe zagłębie owoców cytrusowych we Włoszech. Gatunki rosnące na wyspie to m.in. biondo comune (pomarańcza z dużą ilością pestek), ovale (mała pomarańcz), tarocco (pomarańcze malinowe), washington navel (pomarańcze z mała ilością pestek, bardzo aromatyczne), verdello (limonka), comune (mandarynki najbardziej rozpowszechnione na Sycylii), tardivo ciaculli (mandarynki) oraz femminello (cytryny).

Sycylia Cytryny

Cytryny z Sycylii