Mieszkańcy Ligurii są podobno zamknięci na wszelkie nowinki ze świata. Ich kuchnia jest zatem tradycyjna, a potrawy produkuje się tutaj z produktów z własnego regionu.

Duże znaczenie w kuchni liguryjskiej mają potrawy rybne. Liguria to region z dostępem do morza, chociaż sama Zatoka Genueńska jest uboga w ryby.

Ryby wyławiane przez tutejszych rybaków to: sardynki, sardele, makrele, tuńczyk oraz włócznik. Popularnym liguryjskim daniem rybnym są nadziewane sardele, cappon magro (potrawa składająca się z różnych rodzajów ryb i owoców morza to tzw. chude kapłony) oraz burrida (zupa rybna).

Pikantne torty to specjał Ligurii. Oprócz torta pasqualina (tortu wielkanocnego z nadzieniem z botwiny, szpinaku, rukwi, cebuli, parmezanu) znane są również: torta marinara (pikantny tort ziołowy, składający się z botwiny, sera ricotta, świeżych grzybów i parmezanu) oraz torta salata (słony tort). Odmianą tortu słonego jest liguryjska focaccia (cienki placek chlebowy, może być nadziewany serem, cebulą i skrapiany oliwą z oliwek). Liguryjczycy mają również swoją autorską pizzę. Jest to pizza all’ Andrea z cebulą, sardelami oraz z ostrymi przyprawami.

Włochy zaraz po Hiszpanii są drugim co do wielkości producentem oliwy z oliwek. W całych Włoszech rosną drzewa oliwne z wyjątkiem Lombardii i Piemontu, gdzie klimat nie sprzyja ich uprawie.

Oliwa z oliwek z regionu Liguria

Oliwa z oliwek z regionu Liguria

Liguria ma odmiany oliwek bardzo delikatnych. Są to m.in. gatunki Taggiasca i Lavagnina.

Oliwki z Ligurii

Oliwki z Ligurii

Na bazie liguryjskiej oliwy z oliwek oraz rozpowszechnionych tu na dużą skalę ziół wytwarza się rożnego rodzaju sosy i pasty. Znaną na całym świecie pastą jest pesto. Pesto z Ligurii produkowane jest z bazylii, oliwy extra vergine, czosnku, orzeszków pinii oraz sera (parmezanu lub grany). Stolicą pesto jest Genua i to właśnie tutaj skosztować można najlepszego świeżego pesto.

Pesto z Ligurii

Pesto z Ligurii

Sosy tego regionu to również: salsa di noci (z orzechów włoskich, orzechów pinii, czosnku, masła i śmietany), sugo di carciofi (z karczochów, grzybów, cebuli, czosnku, koncentratu pomidorowego i białego wina) oraz bagnum di acciughe (aromatyczny wywar z sardeli i pomidorów).

Liguria jest regionem pagórkowatym. Przy uprawie warzyw w tym regionie trzeba pokonać takie same trudności, jak przy uprawie winogron i oliwek. Produkowane są tu młode chrupkie warzywa, takie jak karczochy, szparagi, pory, pomidory oraz fasola.

Karczochy są popularnym warzywem w tutejszej kuchni (potrawka z karczocha, karczochy nadziewane). Są one bowiem bardzo zdrowe. Zawierają dużo soli mineralnych i błonnika, pobudzają trawienie, wzmacniają wątrobę, oczyszczają organizm oraz obniżają poziom cholesterolu.

Karczochy

Karczochy

Z uprawianej liguryjskiej winorośli powstają wina intensywne z przyjemnym posmakiem owocowym. Znanym winem z południowo-wschodniej Ligurii jest Vermentino.