Jakiego języka warto się nauczyć? Jednym z najczęściej wybieranych jest język włoski. Stosunkowo łatwy w wymowie i przyjemny w nauce. Jednak kurs języka czasem może kosztować kwoty, których nie jesteśmy w stanie zainwestować. Czy możemy się go nauczyć sami? Jest to trudniejsze, ale rozwój technologii pozwala dziś na coś takiego.

Język włoski

Czy zdarza Ci się czasem, że zatrzymuje Cię na ulicy turysta, zadając pytanie w jakimś dziwnym języku, a Ty nie wiesz o co mu chodzi?
Czy rozmawiając z obcokrajowcem masz problem ze spontanicznym wyrażaniem swoich myśli na tyle zrozumiale, na ile byś chciał?
Czy czujesz się niepewnie rozmawiając po włosku?
Tak? To świetnie. Czytaj dalej.

Znajomość języków jest dziś istotną umiejętnością. Dodaje atrakcyjności naszemu CV i wyróżnia nas pośród innych kandydatów. I nie tylko. Dzięki niej możemy dotrzeć do sporej ilości wartościowych informacji, których w języku polskim nigdzie nie znajdziemy. Ponadto, pomyśl o ile ciekawsze będą Twoje wakacje, gdy sam będziesz mógł porozmawiać z osobami z innych krajów. Kto wie kogo poznasz?

Język włoski za darmo

Oto zestawienie wartych uwagi materiałów do nauki języka włoskiego. Wszystkie są darmowe.

1. Strony internetowe

Często jest to wielka bazą słówek, zwrotów, zasad gramatycznych. Warto tu zaglądać, choćby po to by nauczyć się gramatyki. To jedna z najlepiej sprawdzających się w tym celu opcji. Wokół każdej strony powstaje społeczność zainteresowana nauką. Zdarza się, że w ramach wzajemnego rozwoju ludzie umawiają się na rozmowy w języku włoskim na Skype’ie, czy Facebook’u. To pomysł, który umożliwia nam nauczenie się płynnej komunikacji oraz rozumienia ze słuchu. Jedną z ciekawszych stron tego typu jest http://www.wloski.ang.pl/, gdzie znajdziemy różnego rodzaju słownictwo i inne materiały na każdym poziomie zaawansowania.

2. Wideokursy

Znajdziemy ich dużo na youtube.com. To świetne rozwiązanie dla osób z rozwiniętą pamięcią słuchową. Słysząc uczymy się szybciej i przy okazji od razu poznajemy prawidłową wymowę i akcent. Przykładowa lekcja: https://www.youtube.com/watch?v=b_GVBf4CbQk

3. Fiszki

Fiszki to małe karteczki z napisaną na jednej stronie polską nazwą słowa i z jego włoskim odpowiednikiem na odwrocie. Możesz je kupić lub zrobić samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z gotowej bazy na przykład 1000 najczęściej używanych słówek, takiej jak ta: http://tysiacslow.republika.pl/itpl1_0.html i zapiszesz je dwustronnie na małych kartkach. Wkrótce dostrzeżesz, że zapamiętujesz coraz więcej.

4. Fiszki elektroniczne

To komputerowy odpowiednik tych papierowych. Plusem jest to, że nie musimy nic przepisywać ręcznie (wystarczy funkcja kopiuj>wklej) oraz fakt, że program sam planuje powtórki, więc nasz wkład jest ograniczony do minimum.
Zestaw fiszek możemy stworzyć sami lub pobrać, ten który zrobili już inni. Pomocna jest opcja synchronizacji pomiędzy komputerem, tabletem i smartfonem. Dzięki niej możemy się uczyć wszędzie. Interesującą aplikację do elektronicznych fiszek znajdziesz tutaj: http://ankisrs.net/.

5. Darmowe podręczniki

Możesz pobrać z Internetu gotowe podręczniki w wersji elektronicznej.
Przykładowy znajdziesz tutaj: http://images.iformat.pl/64AA69CEEB/0C7FE1E6-F11E-41CA-8587-9F9C1F9BCB42.pdf
Są wartościowym źródłem dodatkowych materiałów. Możesz je również zapisać i korzystać do woli albo wydrukować i mieć w formie papierowej.

6. Włoskie artykuły

Na wyższych poziomach zaawansowania bardzo pomaga czytanie artykułów w języku włoskim. Utrwalamy słowa, uczymy się je rozumieć w różnych kontekstach i obserwujemy konstrukcję zdań. W tym celu warto zaglądnąć tutaj: http://www.ilsole24ore.com/notizie/italia.shtml . Ponadto jeśli tylko poszukamy znajdziemy mnóstwo tego typu stron.

7. Muzyka

Słuchanie utworów śpiewanych przez włoskich wokalistów niesamowicie przyspiesza naukę. Możesz zrobić własną playlistę i słuchać jej w drodze do pracy. Przy okazji efektywnie wykorzystujesz swój czas. Staraj się wychwycić słowa, które śpiewają wykonawcy i przetłumaczyć na język polski. Aby zweryfikować swoje próby z rzeczywistością warto zaglądnąć na http://www.tekstowo.pl/ , gdzie znajdziesz polskie tłumaczenia wszystkich znanych piosenek. Ucz się na błędach, słuchaj coraz więcej a wkrótce rozmowy w języku włoskim staną się dla ciebie przyjemnością.

Aplikacja mobilna do nauki włoskiego

Polecamy szczególnie:

Ucz się języka włoskiego, czyli język włoski za darmo na smartfon i tablet
Język włoski aplikacja mobilna

oraz Rozmówki polsko-włoskie
Rozmówki polsko-włoskie